Portal Czwartek - 25 kwietnia 2019 Jarosława, Marka, Wiki      "Jest światło i nieustający dzień tam, gdzie panuje miłość". ks. Tadeusz Olszański
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2018-05-15 S. Karczewski: Słowa burmistrza Fulopa nie obraziły mnie, ale Polskę i Polaków

Steven Fulop obraził nie tylko mnie, ale i Polskę, Polaków, za co powinien przeprosić – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Na początku maja burmistrz Jersey City nazwał polityka „antysemitą” i „białym nacjonalistą”, po tym, jak marszałek skrytykował plany przeniesienia Pomnika Katyńskiego.


W wydanym wczoraj oświadczeniu Steven Fulop wycofał się ze swoich słów. Zapewnił, że „brak szacunku dla polskiej historii nigdy nie był intencją władz miasta”. Burmistrz zapowiedział też wizytę w Polsce.


Na specjalnej konferencji poinformował też, że Pomnik Katyński w Jersey City zostanie przesunięty o 60 metrów. Taka decyzja to efekt porozumienia z przedstawicielami Polonii oraz konsulem generalnym RP w Nowym Jorku Maciejem Golubiewskim. [czytaj więcej]


Jak wskazał marszałek Stanisław Karczewski, na razie nie ma w swoim kalendarzu spotkania ze Stevenem Fulopem.– Cieszę się, że pan burmistrz przyjedzie do Polski i zobaczy ważne miejsca. Zapowiedział, że chce odwiedzić obóz koncentracyjny w Auschwitz-Birkenau. Mam nadzieję, że (…) zobaczy też kilka innych, ważnych dla historii Europy i świata miejsc. Na razie nie mam w swoim kalendarzu takich spotkań. Nie słyszałem słowa „przepraszam”. Słowa, które padły wcześniej były bardzo drastyczne, ostre, bezwzględne, nieprawdziwe. One nie były skierowane tylko do mnie i nie obraziły mnie, ale obraziły Polskę i Polaków – podkreślił Stanisław Karczewski.Pomnik w Jersey City został wzniesiony 21 lat temu dla uczczenia ofiar mordu w Katyniu. Zgodnie z decyzją  burmistrza miasta Stevena Fulopa, monument  zostanie przeniesiony o 60 metrów od obecnej lokalizacji. Teren, na którym stanie konstrukcja, Polonia otrzyma w dzierżawie na 99 lat. Koszty przeniesienia pomnika pokryje miasto.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 15 maja 2018

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom