Portal Czwartek - 25 kwietnia 2019 Jarosława, Marka, Wiki      "Jest światło i nieustający dzień tam, gdzie panuje miłość". ks. Tadeusz Olszański
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2018-05-15 Rząd przedstawi dziś szczegóły kolejnego projektu dot. pomocy osobom niepełnosprawnych

Poznamy dziś szczegóły kolejnego projektu dotyczącego pomocy osobom niepełnosprawnym. Chodzi o propozycję tzw. daniny solidarnościowej, którą zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.


W efekcie wprowadzenia nowych przepisów miałby powstać specjalny fundusz  dla osób niepełnosprawnych, zasilany z dodatkowego opodatkowania osób najlepiej zarabiających.


Zdaniem ekonomisty Sławomira Horbaczewskiego, idea daniny solidarnościowej jest słuszna i wyrówna nierówności społeczne. – Jeżeli to zostanie ostatecznie wprowadzone w sposób ustawowy, czyli bardzo jednoznaczny i na terenie całego kraju, w stosunku do wszystkich osób, które podlegają takiemu opodatkowaniu, to wówczas mamy sytuację bardzo jednoznaczną, oczywistą, i myślę, że zrozumiałą dla wszystkich. Jest bardzo wiele osób, które są bardzo zamożne, osiągają duże dochody, które bardzo pozytywnie wypowiadają się o podzieleniu się osiąganymi dochodami z innymi osobami, bo te osoby osiągają te dochody dzięki temu, że funkcjonują w społeczeństwie – powiedział Sławomir Horbaczewski.Wczoraj dwie ustawy dotyczące osób niepełnosprawnych podpisał prezydent.


Pierwsza z nich zakłada wzrost renty socjalnej osób niepełnosprawnych z 865 zł do 1029 zł. Kolejna przewiduje szereg uprawnień dla niepełnosprawnych, m.in. w dostępie do świadczeń zdrowotnych czy wyrobów medycznych.


Ustawy stanowią odpowiedź na protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, który trwa w Sejmie od czterech tygodni. Protestujący domagają się m.in. dodatku w wysokości 500 zł dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 15 maja 2018

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom