Portal Czwartek - 20 czerwca 2019 Bogny, Rafaeli, Rafała      "Radować się! Oto sens życia. Cieszyć się przede wszystkim życiem!".
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2018-09-20 Zmiana dowodzenia Batalionową Grupą Bojową NATO

Szef MON Mariusz Błaszczak uczestniczył w uroczystym przekazaniu dowodzenia Batalionową Grupą Bojową NATO. Obowiązki dowódcy przejął podpułkownik Hebel Donny z 278. Pułku Kawalerii Pancernej ze szwadronu Phantom Raiders.


Uroczystość odbyła się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim.


Wasza obecność tu, na wschodniej flance NATO, jest dowodem solidarności państw Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział, zwracając się do żołnierzy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.– Jest dowodem tego, że jesteśmy w stanie wspólnie obronić wartości, które podzielamy. Jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo naszej części Europy, ale i światu. Dotychczasowe ćwiczenia pokazują zbieżność naszych procedur związanych z funkcjonowaniem wojsk. Jeżeli chodzi o umiejętności, to poszerzamy gamę wspólnych umiejętności dotyczących współpracy obronnej – podkreślił Mariusz Błaszczak.Minister dodał, że liczy na to, iż po rozmowach prezydentów Polski i USA w Waszyngtonie, w stosunkowo krótkim czasie wojska amerykańskie zostaną w RP na stałe.


Rozmieszczona w Polsce Batalionowa Grupa Bojowa jest jedną z czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych NATO. Powstała w ramach wzmocnionej tzw. Wysuniętej Obecności NATO. Utworzenie jej było jednym z najważniejszych osiągnięć szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbył się w Warszawie w 2016 roku.


W skład tej grupy, oprócz Polski i Stanów Zjednoczonych, wchodzi Wielka Brytania, Rumunia i Chorwacja. Grupa Batalionowa liczy ok. 1300 żołnierzy.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 20 września 2018

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom