Portal Poniedziałek - 22 kwietnia 2019 Łukasza, Kai, Nastazji      "Największą satysfakcją w życiu jest świadomość, że się nikogo nie skrzywdziło". Anyfanes
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2018-10-10 Rząd planuje 36 mld złotych dla samorządów na budowy i modernizacje dróg

Blisko 36 mld złotych do 2028 r. rząd chce przeznaczyć dla samorządów na budowy i modernizacje dróg. Przewiduje to projekt ustawy o Funduszu  Dróg Samorządowych. Projekt ustawy rozpatrywany był na wspólnym posiedzeniu komisji infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.


Fundusz Dróg Samorządowych ma być największym funduszem remontowym dróg lokalnych, powiatowych i gminnych w ostatnich 30 latach. Z Funduszu będą także finansowane budowy nowych mostów. Rząd na ten cel chce przeznaczyć kwotę  blisko 36 mld zł do 2028 r. W przyszłym  roku ma być to ponad 6 mld zł.To bardzo dobry projekt, na który czekają w pierwszej kolejności mieszkańcy, bo przeważnie mówi się, że władze gminne i powiatowe. To ludzie najwięcej chodzą po drogach, chodnikach, czy jeżdżą po drogach. Dla nich jest ten fundusz – wskazuje Bogdan Rzońca, poseł PiS.Dlatego też PiS chce odrębnego Funduszu, który miałby za zadanie zaspokoić potrzeby samorządów – podkreśla poseł PiS Bogdan Rzońca– Będziemy mogli sfinansować inwestycje drogowe w gminach i powiatach tam, gdzie te drogi są najgorsze, wymagają naprawy, albo wymagają po prostu remontu – mówi Bogdan Rzońca.Rząd chce, by biedniejsze samorządy otrzymały nawet 80 proc. dotacji na budowę dróg, a nie jak dotąd – 50 proc.– Zwiększenie udziału budżetu państwa do 80 proc. byłoby naprawdę bardzo dobre, pozytywnie odbierane przez wójtów i burmistrzów, ponieważ to odciążyłoby nasz budżet, ale przede wszystkim  przyspieszyłoby budowę dróg. Można by wybudować ich więcej – zaznacza Michał Matyskiel, burmistrz Suchowoli.Krytycznie do projektu w obecnej formie podchodzi klub Kukiz’15.– Jest to pewna kontynuacja tego co istniało pod nazwą „Schetynówka”. I zatem do końca nie ma tu pewnej konsekwencji, bowiem nazwa mówi o drogach samorządowych „z wyjątkiem miast wojewódzkich”, z drugiej strony jest kontynuacją pewnego projektu – zauważa Andrzej Maciejewski, poseł Kukiz’15.I chociaż rozwój sieci dróg ma być impulsem dla gospodarki, to pomysł utworzenia Funduszu nie do końca podoba się Nowoczesnej.– Będziemy składać do niego poprawki zmierzające do zmiany źródeł finansowania na dochody z akcyzy, które płacą kierowcy i które powinny być w części przekazywane procentowo na drogi. Będziemy zmieniać procedury dot. podejmowania decyzji, żeby były one bardziej transparentne – mówi Mirosław Suchoń, poseł Nowoczesnej.Tymczasem rząd zgodnie z zapowiedziami już realizuje swoje obietnice dotyczące budowy dróg.– Byliśmy w małej gminie, jednej z najmniejszych w Polsce – gminie Podedwórze. I ponad 5-kilometrowy odcinek, o którym mówiłem w kwietniu na konwencji PiS, że zostanie całkowicie odremontowany – został odremontowany, bo dotrzymaliśmy słowa. Tak jak dotrzymujemy w rządzie, dotrzymaliśmy na poziomie gmin i powiatów – mówił podczas konwencji PiS w Lublinie premier Mateusz Morawiecki.Pieniądze gromadzone w Funduszu Dróg Samorządowych mają pochodzić głównie z budżetu Państwa oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 9 października 2018

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom