Portal Poniedziałek - 27 maja 2019 Amandy, Jana, Juliana      "Kochać to trwać w wierności i oddaniu". William Szekspir
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2018-12-07 Sytuacja na Ukrainie zwiększy napływ uchodźców do Polski?

Napięta sytuacja na Ukrainie nie powinna spowodować większego napływu uchodźców do Polski – zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Rozwój wydarzeń na Ukrainie jest na bieżąco monitorowany przez zespół zarządzania kryzysowego powołany przez Urząd do Spraw Cudzoziemców.


Obecnie największą grupę emigrantów w Polsce stanowią Ukraińcy. Aż 97 proc. z nich to emigranci zarobkowi. Szacuje się, że może być ich nawet ponad 2 miliony. Czy zarzewie konfliktu z Rosją na Morzu Azowskim zwiększy emigrację Ukraińców?Nie można wykluczyć, że podobnie jak w 2014 roku zaistniały konflikt wywoła falę uciekających przed wojną uchodźców, z których znaczna część – podobnie jak wówczas – zatrzyma się w Polsce – powiedział Marek Polak, poseł PiS.MSWiA zapewnia, że obecnie takich obaw nie ma. Sytuacji ludności cywilnej na Ukrainie w wyniku wybuchu nowego konfliktu nie uległa zmianie.Wprowadzenie na terenie 10 odwodów Ukrainy stanu wojennego wywołanego konfliktem na Morzu Azowskim, na chwilę obecną, nie rezonuje zwiększonym napływem uchodźców z Ukrainy do Polski – mówiła Renata Szczęch, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.Renata Szczęch przyznaje jednak, że eskalacja konfliktu rosyjsko-ukraińskiego – może doprowadzić do zwiększenia się emigracji zarobkowej. Konflikt może bowiem uderzyć w podstawy ukraińskiej gospodarki.


Rząd trzyma jednak rękę na pulsie – zapewnia wiceszefowa MSWiA. Działania podjęto tuż po wprowadzeniu stanu wojennego na Ukrainie.– Urząd do spraw cudzoziemców powołał specjalny zespół zarządzania kryzysowego, celem monitorowania zaistniałej sytuacji – poinformowała Renata Szczęch.Trwają także prace nad rozwiązaniem problemu szczepień osób przybywających do Polski. Rząd chce wprowadzić wymóg pełnej informacji na temat stanu zdrowia przybyszów.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 6 grudnia 2018

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom