Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Od poniedziałku zostaje wznowiony nabór wniosków do programu "Czyste Powietrze"

Treść

Od poniedziałku ponownie rusza nabór wniosków do rządowego programu „Czyste Powietrze”. Będzie można składać wnioski o dotacje lub preferencyjną pożyczkę na termomodernizacje domu oraz wymianę starego kotła – tzw. kopciucha. Zachętą do inwestycji jest również nowa ulga podatkowa, tzw. ulga termomodernizacyjna.

W Polsce jest ponad 4 miliony domów jednorodzinnych, które są niewłaściwie lub w ogóle nieocieplone. Równocześnie są ogrzewane starymi i nieefektywnymi kotłami, które emitują dużo zanieczyszczeń – wyjaśnia dr inż. Bogdan Sedler.

– To jest rzecz podstawowa: ocieplić budynki, czyli zmniejszyć zużycie ciepła do celów grzewczych i wymienić kotły na nowe – mówi dr inż. Bogdan Sedler.

Termomodernizacja może zredukować koszty ogrzewania nawet o 40 proc., równocześnie ograniczając tzw. niską emisje – wskazuje doradca prezydenta ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek.

– Dlatego tutaj poprawa oszczędności energii, efektywności energii w gospodarstwach domowych, w domkach jednorodzinnych na pewno tę sytuację poprawi, ale na przestrzeni dłuższego czasu – zaznacza Paweł Sałek.

Rządowy program „Czyste Powietrze” zaplanowano na 10 lat. Na jego realizację rząd chce wydać ponad 103 miliardy złotych. Środki – jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki – mają trafić do niezamożnych obywateli.

– Chcemy zlikwidować to ubóstwo energetyczne i poprawić jakość życia wszystkich Polaków – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Gospodarstwa domowe, w których dochód na jedną osobę nie przekracza 600 zł miesięcznie, mogą liczyć na wsparcie do 90 proc. kosztów inwestycji związanej z ociepleniem domu i wymianą źródła ciepła na efektywne i ekologiczne. Na tzw. wkład własny i dodatkowe koszty można z kolei otrzymać preferencyjną pożyczkę, nawet na 15 lat – mówi prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej Kazimierz Kujda.

– Pożyczka jest w każdej chwili uzupełnieniem do dotacji – wyjaśnia Kazimierz Kujda.

Równocześnie dotacje nie są opodatkowane – przypomina minister środowiska Henryk Kowalczyk.

– Nie wlicza się ta dotacja w przychód, który wykazujemy w podatku PIT – wskazuje Henryk Kowalczyk. 

Z kolei wszystkie koszty, które beneficjent poniesie na inwestycje, będzie mógł odliczyć od podatku w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Maksymalna kwota w ciągu trzech lat to 53 tysiące złotych. W przyjmowaniu wniosków była kilkutygodniowa przerwa.

– Ta przerwa techniczna była spowodowana tym, że trzeba było poprawić formularz wniosków, instrukcje wypełniania wniosku, a przede wszystkim dostosować system informatyczny – tłumaczy Kazimierz Kujda.

Nowy nabór wniosków ruszy już w poniedziałek. Do końca 2018 złożono ich ponad 25 tysięcy. Podpisano 100 umów, w ramach których beneficjenci otrzymają milion złotych dofinansowania.

– Na portalu beneficjenta jest zarejestrowanych około 100 tysięcy potencjalnych właścicieli domów jednorodzinnych i liczymy na to, że wnioski będą dalej składane – podkreśla Kazimierz Kujda.

Program „Czyste Powietrze” jest bardzo potrzebny – mówi dr inż. Aureliusz Miklaszewski.

– Pierwszy raz mamy w Polsce kompleksowy program ujmujący całość zagadnień, nie tylko samą wymianę źródła, nie tylko dopłaty do jakieś kosmetycznej zmiany – wyjaśnia dr inż. Aureliusz Miklaszewski.

Wnioski można składać w wojewódzkich oddziałach Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 17

Autor: mj

Tagi: Czyste Powietrze