Portal Czwartek - 22 sierpnia 2019 Cezarego, Marii, Zygfryda     "Sens życia polega na tym, aby cieszyć się z niego i czynić go piękniejszym dla każdej ludzkiej istoty." - David Ben Gurion"Bóg nie każe nam iść żadną drogą, której by On sam nie przemierzył i na której by nie szedł z nami. " - Dietrich Bongoeffer
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2019-01-19 Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego przewiduje m.in. likwidację tzw. nakazu zapłaty

Na stronach Sejmu pojawił się projekt rządowej nowelizacji Kodeksu postepowania cywilnego. Liczący ponad 300 stron dokument przewiduje m.in. likwidację tzw. nakazu zapłaty wydawanego przez banki na podstawie ksiąg bankowych.


O wykreślenie tego nakazu z porządku prawnego apelowało od dawna stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. To korzystna zmiana dla konsumentów – wskazał prezes stowarzyszenia Arkadiusz Szcześniak.– (Nowelizacja) zrówna nasze uprawnienia z uprawnieniami, które są również w innych państwach UE. Będzie się to przekładać na to, iż sąd, wydając nakaz zapłaty, nie będzie mógł postępować w uproszczonej formie, w której nie było miejsca i czasu na weryfikację, czy ta kwota, wskazana przez bank, jest prawidłowa, czy umowa, w oparciu o której wystawiono nakaz zapłaty, jest godna z prawem. (Sąd) będzie musiał również badać prawidłowość działania banku, więc jest to rozwiązanie korzystne dla konsumentów – tłumaczył Arkadiusz Szcześniak.Prezes stowarzyszenia zwrócił uwagę, że bankowe nakazy zapłaty zostały uznane przez TSUE za sprzeczne z przepisami unijnymi. Dodał, że liczy także na poprawkę do projektu, która ureguluje kwestie wydanych już nakazów zapłaty.


Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 19

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom