Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wielki Piątek - dzień Męki i Śmierci Chrystusa na Krzyżu

Treść

Dziś Wielki Piątek, dzień Męki i Śmierci Chrystusa na Krzyżu. Tego dnia Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

Wyrzekam się czegoś tak prostego, jak pokarm po to, aby poczuć głód, także fizycznie poczuć głód za Bogiem – mówi o. Tomasz Abramowicz SP.

To dzień Męki i Śmierci Chrystusa na Krzyżu. To właśnie tajemnica krzyża i cierpienia jest w centrum Wielkiego Piątku.

Wpatrujemy się w Krzyż. Próbujemy rozpoznać w nim tajemnicę naszego odkupienia – podkreśla ks. prof. Marek Chmielewski, teolog, kierownik Katedry Duchowości Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Tajemnicę odkupienia, ale i tajemnicę miłości.

– To jest dzień – chyba najpiękniejszy – gdzie człowiek może poczuć, że wierzy i jest wdzięczny za to, że Bóg umiera, aby nas odkupić – akcentuje o. Tomasz Abramowicz SP.

Wielki Piątek to dzień, w którym Kościół milczy. Nie ma Mszy Świętej, ale jest Liturgia Słowa i adoracja.

Liturgia Wielkiego Piątku zawiera w sobie pięć elementów, bardzo mocnych liturgicznie, ale i przeżyciowo – wskazuje o. Tomasz Abramowicz SP.

Na początku Liturgii kapłan pada na twarz. Modli się w ciszy. Wspólnie z wiernymi oddaje cześć Jezusowi. Później jest Liturgia Słowa. Ewangelia przypomina nam Mękę Chrystusa według św. Jana.

Po Liturgii Słowa następuje modlitwa powszechna, w której jest 10 wezwań obejmujących wszystkich ludzi. Od tych, którzy są blisko Chrystusa, po tych, którzy są daleko – podkreśla o. Tomasz Abramowicz SP.

W trakcie Liturgii kapłan wnosi krzyż. Rozpoczyna się adoracja. Później jest moment przyjęcia Komunii Świętej. Na koniec przeniesienie Pana Jezusa do grobu.

Od zakończenia celebracji wielkopiątkowej przyklękamy przed Krzyżem tak, jak przed Najświętszym Sakramentem – zwraca uwagę ks. prof. Marek Chmielewski.

Adoracja jest wpisana w całe Triduum Paschalne. Od Wielkiego Czwartku i modlitwy w Ogrójcu, aż po Zmartwychwstanie. Kościół zaprasza wiernych do przedłużenia postu aż do rozpoczęcia Liturgii Wigilii Paschalnej.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 19 kwietnia 2019

Autor: mj