Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sejm i Senat będą pracować nad nowelizacją Prawa oświatowego ws. matur

Treść

Parlament zajmie się dziś projektem nowelizacji Prawa oświatowego dotyczącego matur. W środę przyjęła go Rada Ministrów. Rząd liczy na to, że zmiany wejdą w życie jeszcze w tym tygodniu.

Projekt przewiduje, że w szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły, a w szczególnych przypadkach – organowi prowadzącemu. Ponadto umożliwia przeprowadzenie klasyfikacji maturzystów po 26 kwietnia.

Rząd wskazuje, że nowelizacja zagwarantuje uczniom ukończenie szkoły i wydanie świadectw na wypadek, gdyby zakłócona została realizacja zadań i kompetencji ustawowych organów szkoły.

Pierwsze czytanie rządowego projektu noweli ma się odbyć o godz. 11.30.

– Mamy nadzieję, że między 15.00 a 16.00 odbędzie się głosowanie w Sejmie RP a następnie projekt zostanie przesłany do Senatu, gdzie rozpoczną się dalsze prace legislacyjne. W Senacie około 19.00 rozpocznie się posiedzenie plenarne i w godzinach nocnych dojdzie do głosowania, po którym uchwalona już przez parlament ustawa do Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jeżeli pan prezydent uzna, że ustawa została uchwalona bez żadnych wad, to 26 kwietnia będzie mogła być podpisana a następnie opublikowana, co oznacza, że wejdzie w życie 27 kwietnia – wskazał minister.

Matury powinny się rozpocząć 6 maja. Warunkiem przystąpienia uczniów do egzaminu dojrzałości jest ukończenie szkoły. W części placówek ze względu na strajk nauczycieli nie odbyły się jednak jeszcze rady klasyfikacyjne.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 25 kwietnia 2019

Autor: mj