Portal Poniedziałek - 23 wrzesnia 2019 Bogusława, Liwiusza, Tekli     "Geniusz to nadprzyrodzona cnota pokory w dziedzinie myśli" - Simone Weil
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2019-05-25 W niedzielę Polacy zdecydują, kto będzie reprezentował nasz kraj w Parlamencie Europejskim

W niedzielę 26 maja Polacy zdecydują, kto będzie reprezentował Polskę w Parlamencie Europejskim. Politycy nie ukrywają jednak, że niedzielne głosowanie to również pierwsza tura wyborów do polskiego Parlamentu.


Zabiegając o wyborców Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło tzw. piątkę Kaczyńskiego, czyli świadczenie „500 plus” na każdego dziecko, 13 emeryturę, likwidację podatku PIT dla osób do 26. roku życia, zwiększenie kwoty wolnej od podatku i przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych.– Czy potrafią zrobić to nasi przeciwnicy? Ja uważam, że nie, bo mieli czas i nie dali rady. A my dajemy radę i to jest odpowiedź na pytanie: „Czy Polacy chcą żyć w spokoju, czy chcą żyć w dobrobycie, czy chcą, by ich sprawy były prowadzone dobrze?” – podkreślał marszałek Senatu Stanisław Karczewski.Według Marka Belki z Koalicji Europejskiej Polski nie stać na programy zaproponowane przez PiS.– Nie stać nas na całą „piątkę” Kaczyńskiego. To się musi skończyć zwiększeniem deficytu, wyższymi podatkami i kredytami, branymi przez rząd za granicą. Co się udało wyciągnąć z luki VAT, już zostało wyciągnięte – ocenił polityk.Zjednoczona Prawica zapowiedziała walkę o reformę Unii Europejskiej, która przeżywa kryzys. Najważniejszy jest jednak powrót do chrześcijańskich korzeni – mówił lider PiS Jarosław Kaczyński.– Chodzi o to, żeby UE wracała do swoich korzeni, bo przecież powstała dzięki inicjatywie ludzi, którzy odwoływali się – i to niewątpliwie szczerze – do wartości chrześcijańskich –  powiedział Jarosław Kaczyńskim w wywiadzie dla TV Trwam.Odpowiedzią na program PiS, jest koalicja różnych środowisk, których głównym celem jest obalenie obecnego rządu – wskazał dr Grzegorz Piątkowski.– Mamy ze strony Koalicji Europejskiej bardzo duży dysonans, tzn. próbę połączenia z jednej strony dość konserwatywnego PSL-u ze środowiskami bardzo lewicowymi – zaznaczył politolog.Działacze partii Wiosna Roberta Biedronia nie ukrywają, że bez ich poparcia Koalicja Europejska nie ma w przyszłości szans na samodzielne rządy.– Żeby dotrzymali słowa potrzebują Wiosny i Roberta Biedronia – powiedziała prof. Monika Płatek.Jedną z ukrywanych dotąd obietnic Koalicji Europejskiej jest wprowadzenie tzw. związków partnerskich. Niezbędne do tego będzie wsparcie skrajnej lewicy.– Musi przyjść Wiosna, bo wtedy Schetyna będzie miał alibi. Po prostu nie będzie miał wyjścia – stwierdził Robert Biedroń.W piątek politycy Koalicji Europejskiej mobilizowali swoich wyborców w całej Polsce.– Jeżeli chcecie, żebyśmy w październiku odsunęli PiS od władzy – idźcie na wybory – podkreślał Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD.Koalicja Europejska zamiast skupić się na merytorycznej dyskusji i tworzeniu programu szukała sposobu, jak zaatakować rząd – wskazał politolog Marcin Drewa.– Widzimy wykorzystywanie niepełnosprawnych, sprawy nauczycieli i ich podwyżek, sprawę premiera Morawieckiego, sprawę filmu Sekielskich do ataku na Kościół – wyliczał ekspert.Działania opozycji wspierał cały czas Donald Tusk, a także wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.


Jakub Kucharczuk z Klubu Jagiellońskiego zwrócił uwagę, iż ważnym akcentem kampanii stałą się też dyskusja o roszczeniach żydowskich.– To pozwoliło Konfederacji się rozpędzić, bo Konfederacja, która jest zlepkiem bardzo różnych ugrupowań, na początku miała swoje problemy tożsamościowe i znalazła ten jeden temat – mówił.Do samego końca kampanii politycy Konfederacji przypominali o sprawie roszczeń.– Polski rząd powinien jasno i twardo komunikować, że nie będzie prowadził na ten temat rozmów, ponieważ to są roszczenia bezzasadne, ponieważ są to roszczenia bandyckie – akcentował Robert Winnicki.Takie deklaracje pojawiają się od dawna ze strony premiera i prezydenta oraz innych najważniejszych osób w państwie.– Dopóki rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie sprawował władzę, nigdy nie dojdzie absolutnie do żadnych zwrotów za mienie żydowskie – marszałek podkreślał Stanisław Karczewski.Politycy wszystkich opcji podkreślają, że wybory do Parlamentu Europejskiego są pierwszą turą wyborów do polskiego Parlamentu. Według komentatorów o wyniku zdecyduje to, której formacji uda się zmobilizować do głosowania swoich wyborców.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl,

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom