Portal Poniedziałek - 23 wrzesnia 2019 Bogusława, Liwiusza, Tekli     "Geniusz to nadprzyrodzona cnota pokory w dziedzinie myśli" - Simone Weil
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2019-05-25 Senat debatował nad nowelizacją Kodeksu karnego

O Kodeksie karnym, w tym o zmianach zaostrzających kary za pedofilię, dyskutował w piątek Senat. Obecny na posiedzeniu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił, że kara powinna być odpowiednio surowa, a w przypadku najcięższych przestępstw – izolować sprawców.


Przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacja KK została uchwalona przez Sejm w zeszłym tygodniu. Zmiany przewidują zaostrzenie kar za przestępstwa m.in. dotyczące pedofilii.– My chcemy wsadzać bandytów tam, gdzie ich miejsce. Chcemy, żeby się bali, żeby ich izolować, chcemy wymierzyć sprawiedliwą karę, jeśli popełnią ciężkie przestępstwo. I oczywiście uderzać w tych, którzy są najgroźniejsi – podkreślał Prokurator Generalny.Zmiany przewidują, że zgwałcenie dziecka nie będzie podlegać przedawnieniu. Nowelizacja – w formie przyjętej przez Sejm – przewiduje też wprowadzenie kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia. Ta sprawa była przedmiotem burzliwej dyskusji senackiej komisji.– Nie widzę problemu, aby martwić się o tych groźnych gwałcicieli, pedofilów, członków zorganizowanej mafijnych band przestępczych, którzy popełniają liczne przestępstwa profesjonalnie, porywaczy dla okupu, sprawców rozbojów z niebezpiecznym narzędziem, aby nad nimi się roztkliwiać i żałować, że oni tam trafią. To dobrze, że tam trafią. Jak tam siedzą, to oni krzywdy nikomu nie czynią. Niech tam siedzą, oby dłużej, tak uważam – zaznaczył Zbigniew Ziobro.Zmiany zaostrzające kary dla pedofilów wywołały spore kontrowersje wśród opozycji.– A te takie łzy, lament ubolewanie, bo „zaostrzane są kary za inne przestępstwa”… . Nad kim lament? Nad tymi zabójcami, porywaczami dla okupu i obcinaczami palców. My w nich uderzamy tymi zmianami – wskazał minister sprawiedliwości.Pozostałe zmiany w Kodeksie karnym zakładają m.in. wprowadzenie elastycznego wymiaru kar. Zgodnie z nowelą wyeliminowywana zostanie kara 25 lat pozbawienia wolności, stanowiąca odrębny rodzaj kary. Wydłużono natomiast karę terminowego pozbawienia wolności do 30 lat. Większość przepisów ma wejść w życie po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl,

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom