Portal Środa - 20 listopada 2019 Anatola, Edyty, Rafała      "Szczęście człowieka na ziemi zaczyna się dlań wtedy, gdy zapominając o sobie zaczyna żyć dla bliźnich". Mikołaj Gogol
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2019-06-25 Ruszyła kampania informacyjna dot. programu "500 plus" na pierwsze dziecko

Od 1 lipca rusza rozszerzony program Rodzina 500 plus. Obejmie on każde dziecko do 18 roku życia, bez względu na dochody rodziny. Wnioski można składać od 1 lipca elektronicznie, a od 1 sierpnia w formie papierowej w urzędzie lub pocztą.


„500 plus” to najlepsza inwestycja w przyszłość naszego narodu – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zainaugurował akcję informacyjną dotyczącą programu Rodzina 500 plus na pierwsze dziecko.– To ważny impuls do poprawy edukacji i lepszej jakości życia – zaznaczył Prezes Rady Ministrów.Akcja informacyjna dotycząca świadczenia „500 plus” na pierwsze dziecko wystartowała także na Śląsku.– Mamy zamiar dotrzeć rzeczywiście do mieszkańców wszystkich gmin, do wszystkich miasteczek. Bardzo zależy nam na tym, żeby rodzice nie zwlekali z wypełnieniem wniosku – podkreśliła Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.Wniosek online o świadczenia „500 plus” na pierwsze dziecko można składać już od 1 lipca. Szczegółowych informacji będą udzielać specjalni doradcy bezpośrednio w gminach.– Tak, aby mieszkańcy dowiedzieli się od nas w bezpośredniej rozmowie, w bezpośrednim kontakcie, w jaki sposób zrealizować to zobowiązanie, w jaki sposób będzie można składać wnioski – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.Program Rodzina 500 plus zainaugurowany został również w województwie dolnośląskim. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed zapewnił, że pieniądze na realizację programu są zabezpieczone.– My z naszej strony, naszego ministerstwa, zapewniamy środki, które będą kierowane przez urzędy wojewódzkie bezpośrednio do samorządów, a sami do samorządu zwracamy się, aby te środki jak najszybciej trafiały do rodzin, które złożą wnioski – wskazał polityk.Rząd chce, aby świadczenie zostało wypłacone jeszcze w lipcu. Wszystko zależy jednak od tego, jak poszczególne samorządy poradzą sobie z wypłatą świadczeń – podkreślił wicedyrektor Poznańskiego Centrum Świadczeń  Damian Napierała.– Jeżeli chodzi o wypłaty świadczeń, to tutaj jesteśmy uzależnieni od przekazywania środków z budżetu centralnego. Oczywiście w miarę przekazywania tych środków będziemy na bieżąco realizować wypłaty dla naszych mieszkańców. Jeżeli takie środki wpłyną już w lipcu, to też pierwsze wypłaty będą również realizowane w lipcu – zaznaczył.Czy jednak Polskę stać na realizację rozszerzonego programu „500 plus”?– Potraktujmy, że to jest inwestycja w polskie rodziny, inwestycja w polskie dzieci. Skoro inne kraje stać na takie programy, to najwyższa pora, żeby nasz kraj również było na ten program stać, bo gospodarka ma się świetnie – mówiła Urszula Rusecka, przewodnicząca sejmowej komisji rodziny.Dotychczas świadczenie „500 plus” przysługiwało rodzicom co najmniej dwójki dzieci. O pomoc finansową na pierwsze dziecko można było się ubiegać jedynie w przypadku trudnej sytuacji materialnej. Teraz 500 złotych będzie dla każdego dziecka do 18 roku życia.– Myślę, że dla setek tysięcy polskich rodzin to jest bardzo dobra informacja – powiedział poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.Liczba dzieci, które skorzystają na programie „500 plus” sięgnie blisko 7 mln. Objęcie programem wszystkich dzieci w Polsce kosztować będzie budżet państwa 41 mld zł.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl,

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom