Portal Środa - 20 listopada 2019 Anatola, Edyty, Rafała      "Szczęście człowieka na ziemi zaczyna się dlań wtedy, gdy zapominając o sobie zaczyna żyć dla bliźnich". Mikołaj Gogol
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2019-07-12 Pomoc Caritas Polska dla dzieci na Ukrainie

Caritas Polska wsparła działalność świetlicy w Browarach na Ukrainie, która jest namiastką domu dla dzieci z niepełnych i niezamożnych rodzin. Ponadto przekazała środki na utrzymanie centrum opieki dziennej w Lubarze i modernizację ośrodka kolonijnego w Jabłonicy. Łączna kwota wsparcia powyższych projektów to blisko 42 tysiące złotych.


Wsparcie z Polski po raz kolejny otrzymała Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Browarach w obwodzie kijowskim. Caritas przekazała fundusze na prowadzenie świetlicy, do którego uczęszczają dzieci obrządków rzymsko-katolickiego i greko-katolickiego. Placówka prowadzona przez polskie siostry nazaretanki otrzymała także środki na zakup żywności, artykułów dydaktycznych i papierniczych dla dzieci przez 12 miesięcy.Obecnie sieć świetlic i przedszkoli prowadzonych przez Kościół rzymsko-katolicki jest widocznym znakiem obecności i działania tego Kościoła na Ukrainie. Buduje również dobre relacje pomiędzy dwoma obrządkami – zaznaczył o. Justyn Mishchenko, proboszcz parafii.Do świetlicy w Browarach uczęszcza 20 dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Maluchy uczestniczą w zajęciach wpływających na prawidłowy rozwój małej i dużej motoryki oraz mowy, kształtujących wyczucie rytmu i poczucie estetyki, uczą się języka angielskiego i polskiego, poznają kulturę i tradycje ukraińskie, co buduje postawy patriotyczne.– Zajęcia prowadzone w naszym przedszkolu mają ma celu harmonijny rozwój i zapobieganie powstawaniu patologicznych postaw u dziecka – podkreślił o. Justyn.Z kolei w Lubarze Caritas diecezji kijowsko-żytomierskiej prowadzi centrum opieki dziennej dla 50 dzieci. Środki z Caritas Polska przeznaczono na opłacenie rachunków za gaz i prąd przez sześć miesięcy. Pomoc ta była bardzo potrzebna, gdyż koszty za media znacząco wzrosły, a wkład rodziców wystarcza na pokrycie tylko niewielkiej części kosztów pobytu dziecka w przedszkolu. Wsparcie darczyńców jest więc kluczowe, aby centrum mogło funkcjonować.Rodziny dzieci uczęszczających do naszego przedszkola są niezamożne i niepełne. Mamy wielką nadzieję na stabilizację w naszym kraju, ale póki co znajdujemy się w kryzysie, który najbardziej dotyka właśnie tę warstwę społeczeństwa, do której należą rodziny naszych podopiecznych – powiedział ks. Witalij Umiński, dyrektor Caritas.Program zajęć prowadzonych w centrum opieki dziennej został dostosowany do potrzeb i możliwości dzieci w różnym wieku. Podopieczni uczestniczą w zajęciach plastycznych, muzycznych i teatralnych, słuchają opowiadań i wierszyków, omawiają historyjki obrazkowe, biorą udział w zajęciach sportowych, zabawach na placu zabaw oraz chodzą na spacery do parku i do lasu. Po podwieczorku korzystają z zajęć wyrównawczych – indywidualnych bądź w małych grupach. Centrum zapewnia trzy posiłki w ciągu dnia.


Pomoc z Polski dotarła również do ośrodka kolonijnego Caritas-Spes Ukraina w Jabłonicy w Karpatach. Caritas Polska dofinansowała zakup i instalację kotła elektrycznego w tej placówce, aby zapewnić ogrzewanie kuchni i jadalni oraz bieżącą ciepłą wodę. Stary kocioł i sieć ogrzewania były przestarzałe, a wydajność wynosiła poniżej 50 proc. W efekcie w okresie zimowym w jadalni i kuchni panował dojmujący chłód – temperatura wynosiła zaledwie 9 st. C.


Ośrodek kolonijny w Jabłonicy rocznie odwiedza ponad 3500 osób, z czego 1300 stanowią dzieci, których pobyt finansuje Caritas-Spes. Wypoczywają tutaj dzieci z terenów zanieczyszczonych, aby dzięki świeżemu górskiemu powietrzu nabrać sił, a także dzieci osierocone, z rodzin ubogich, wielodzietnych i przesiedlonych. Ośrodek wykorzystywany jest też do działań duszpasterskich – na terenie obiektu organizowane są rekolekcje dla młodzieży i rodzin oraz spotkania Konferencji Episkopatu Ukrainy.


Caritas Polska/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 12

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom