Portal Wtorek - 2 czerwca 2020 Erazma, Marianny, Marzeny      "Prawdziwe szczęście jest rzeczą wysiłku odwagi i pracy". Honoriusz Balzac
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2019-09-22 Przywracanie połączeń autobusowych

Przez wiele lat likwidowano połączenia autobusowe. Rząd Zjednoczonej Prawicy chce to zmienić. We wrześniu w całej Polsce uruchomiono 1400 nowych linii, ale to wciąż za mało, ponieważ potrzeby w tym zakresie są ogromne.


 


Na obszarach wykluczonych komunikacyjnie w Polsce mieszka aż 14 milionów osób. To efekt likwidowania przez wiele lat połączeń autobusowych. Dziś są pieniądze na przywracanie linii, ale z realizacją programu są pewne problemy.– Główną przyczyną jest to, że władze samorządowe zapomniały o tym rodzaju transportu. Przez wiele lat nawarstwiły się pewne zaniedbania i teraz, kiedy pojawiła się okazja, żeby te połącznia przywrócić, to zabrakło pewnej bazy do tego, aby coś takiego uczynić – wyjaśnia Jan Sulanowski z Wielkopolskiej „Solidarności”.We wrześniu uruchomiono 1400 nowych linii. Jednak większość samorządów z programu nie korzysta. Na przykład w województwie pomorskim na reaktywację PKS-ów rząd przygotował prawie 16 milionów złotych. Samorządy z tej kwoty wykorzystały zaledwie 1,3 mln.


W Wielkopolsce z kolei na nowe połączenia wojewoda zaplanował prawie 20 milionów złotych. Samorządy wykorzystały niespełna milion.– Niestety z oferty rządowej skorzystały przede wszystkim regiony centralnej i wschodniej Polski, gdzie samorządy są w rękach Prawa i Sprawiedliwości. W samorządach Koalicji Obywatelskiej, w szczególności na zachodzie kraju, sytuacja wygląda zgoła inaczej – akcentuje Mateusz Rozmiarek, radny PiS z Poznania.Wszystko przez wybory. Samorządy, w których władze sprawują przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej nie chcą przykładać ręki do czegoś, czym mógłby pochwalić się rząd.– Im także powinno zależeć na tym, by mieszkańcy mieli dostęp do transportu publicznego. Jak widzimy to się nie zdarza. Natomiast, mamy nadzieję, że po 13 października, po wyborach parlamentarnych, być może ta sytuacja ulegnie zmianie – podkreśla Mateusz Rozmiarek.W tym roku na dofinansowanie połączeń lokalnych rząd chce przekazać 300 milionów złotych. W kolejnych latach dofinansowanie ma wzrosnąć do 800 milionów złotych.


TV Trwam News


Źródło: radiomaryja.pl, 21

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom