Portal Wtorek - 2 czerwca 2020 Erazma, Marianny, Marzeny      "Prawdziwe szczęście jest rzeczą wysiłku odwagi i pracy". Honoriusz Balzac
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2019-09-22 ,,500 plus" dla osób niepełnosprawnych od października

Już od października osoby niepełnosprawne będą mogły ubiegać się o comiesięczny dodatek. Jego maksymalna wysokość wynosić będzie 500 złotych.


O wsparciu dla osób niepełnosprawnych premier Mateusz Morawiecki mówił już w maju. Aby otrzymać świadczenie, trzeba spełnić dwa warunki.– Jest to dodatek dla osób dorosłych niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji – wyjaśnia Klaudia Strzelecka, radna PiS z PoznaniaPotrzebne jest orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoby, które takiego orzeczenia nie mają, po złożeniu wniosku o dodatek zostaną skierowane na badanie przez lekarza orzecznika ZUS.– My jesteśmy za solidarnością społeczną. To znaczy, że wszyscy wspieramy siebie nawzajem na dobre i na złe. Osoby z niepełnosprawnością to osoby, którymi pozostali obywatele powinni się w sposób szczególny zajmować – podkreśla poseł PiS Jan Dziedziczak.Aby otrzymać świadczenie, trzeba złożyć wniosek do ZUS-u bądź KRUS-u. Wnioski przyjmowane będą od 1 października. Maksymalna kwota dodatku to 500 złotych.– Być może ktoś powie, że to jest niedużo, ale dla tej grupy osób każda złotówka jest ważna. Bo jest dylemat na co ją wydać – na czynsz, leki czy na energię elektryczną – mówi Jan Mosiński, poseł PiS.O nowe świadczenie wnioskować mogą osoby, u których łączna kwota innych świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie przekracza 1600 złotych. Przy ustalaniu wysokości świadczenia obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę”.– Czyli, jeżeli ktoś ma 1200 złotych renty, to tego dodatku będzie miał 400 złotych do maksymalnej wysokości 1600 złotych – wskazuje Klaudia Strzelecka.Rząd szacuje, że wprowadzenie „500 plus” dla niepełnosprawnych kosztować będzie każdego roku 4,5 miliarda złotych.


TV Trwam News


Źródło: radiomaryja.pl, 22

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom