Przejdź do treści
Przejdź do stopki

,,500 plus" dla osób niepełnosprawnych od października

Treść

Już od października osoby niepełnosprawne będą mogły ubiegać się o comiesięczny dodatek. Jego maksymalna wysokość wynosić będzie 500 złotych.

O wsparciu dla osób niepełnosprawnych premier Mateusz Morawiecki mówił już w maju. Aby otrzymać świadczenie, trzeba spełnić dwa warunki.

– Jest to dodatek dla osób dorosłych niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji – wyjaśnia Klaudia Strzelecka, radna PiS z Poznania

Potrzebne jest orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoby, które takiego orzeczenia nie mają, po złożeniu wniosku o dodatek zostaną skierowane na badanie przez lekarza orzecznika ZUS.

– My jesteśmy za solidarnością społeczną. To znaczy, że wszyscy wspieramy siebie nawzajem na dobre i na złe. Osoby z niepełnosprawnością to osoby, którymi pozostali obywatele powinni się w sposób szczególny zajmować – podkreśla poseł PiS Jan Dziedziczak.

Aby otrzymać świadczenie, trzeba złożyć wniosek do ZUS-u bądź KRUS-u. Wnioski przyjmowane będą od 1 października. Maksymalna kwota dodatku to 500 złotych.

– Być może ktoś powie, że to jest niedużo, ale dla tej grupy osób każda złotówka jest ważna. Bo jest dylemat na co ją wydać – na czynsz, leki czy na energię elektryczną – mówi Jan Mosiński, poseł PiS.

O nowe świadczenie wnioskować mogą osoby, u których łączna kwota innych świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie przekracza 1600 złotych. Przy ustalaniu wysokości świadczenia obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę”.

– Czyli, jeżeli ktoś ma 1200 złotych renty, to tego dodatku będzie miał 400 złotych do maksymalnej wysokości 1600 złotych – wskazuje Klaudia Strzelecka.

Rząd szacuje, że wprowadzenie „500 plus” dla niepełnosprawnych kosztować będzie każdego roku 4,5 miliarda złotych.

TV Trwam News

Źródło: radiomaryja.pl, 22

Autor: mj