Portal Piatek - 7 sierpnia 2020 Donaty, Olechny, Kajetana     "Szukać prawdy kochać piękno, chcieć dobra, czynić najlepsze - to zadanie i cel człowieka." Moses Mendelssohn
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2019-12-09 NSZZ ,,Solidarność" apeluje o nowelizację ustawy ws. niedziel wolnych od handlu

Kolejne sklepy przekształcają się w placówki pocztowe i prowadzą handel w niedziele – alarmuje NSZZ „Solidarność”. Związek chce nowelizacji ustawy o niedzielach wolnych od handlu.


Według obecnie obowiązującej ustawy placówki pocztowe są wyłączone z zakazu handlu w niedziele.  To oznacza, że w sklepach, które będą prowadzić usługi pocztowe, w niedziele niehandlowe za ladą będą mogli stanąć pracownicy.– Dzisiaj trzeba bardzo szybko znowelizować tę ustawę. Wyłączyć z ustawy, z tych wyłączeń, pojęcie placówki pocztowej, bo placówka pocztowa jest placówką usługową i w ten sposób problem zostanie rozwiązany. Już nikomu nie przyjdzie na myśl, żeby udawać w sklepie spożywczo-monopolowym placówki pocztowej – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.Związek już w poprzedniej kadencji Sejmu próbowała znowelizować ustawę o zakazie handlu w niedzielę. Projekt nie trafił jednak pod obrady.


Alfred Bujara przekonuje, że na wsparcie czekają zwłaszcza małe sklepy, które w niedziele mają zdecydowanie większy utarg niż w tygodniu.– Wiemy tylko od polskich przedsiębiorców, od sklepikarzy, którzy sami stoją za ladą, że wzrost sprzedaży jest kilkukrotny w stosunku do tygodnia nawet kilkadziesiąt krotny. Dzięki temu oni sobie w ten sposób odbijają straty tygodniowe, ponieważ dzisiaj jest trudno konkurować z tymi wielkimi sieciami – wskazuje.W przyszłym roku będzie siedem niedziel handlowych. Sklepy będą zamknięte także w dni wolne od pracy, w które przypadają święta kościelne i państwowe. Zaś w Wielką Sobotę i w Wigilię Bożego Narodzenia, sklepy będą otwarte maksymalnie do godz. 14.00.


TV Trwam News


Źródło: radiomaryja.pl, 8 grudnia 2019

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom