Portal Sobota - 4 kwietnia 2020 Benedykta, Izodory, Wacławy     
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2020-02-24 Od marca startuje Platforma Żywnościowa - giełda obrotu towarami rolno-spożywczymi

W marcu ruszy Platforma Żywnościowa – innowacyjna giełda obrotu towarami rolno-spożywczymi. To inicjatywa Ministerstwa Rolnictwa i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Jest to pionierskie rozwiązanie na polskim rynku, wprowadzające standardy obrotu tymi towarami – poinformował KOWR.


Dostrzegliśmy, że potrzebne jest miejsce, w których bezpiecznie i w nowoczesny sposób będzie można prowadzić wymianę handlową – powiedział zastępca dyrektora generalnego KOWR Wojciech Kędzia. Handel w oparciu o wystandaryzowane produkty i określone warunki transakcji zmniejszy ryzyko handlowe – wyjaśnił.– Oferowanie małych ilości przekłada się na niższe ceny, które bardzo często się zmieniają, a więc zwiększają ryzyko handlowe. Zwiększa to niepewność zbytu ceny, co przekłada się na ryzyko produkcji. Odpowiedzią na te problemy jest stworzenie mechanizmu Platformy Żywnościowej SELLFOOD. Podstawowym założeniem tego projektu jest zwiększenie konkurencyjności polskich podmiotów sektora rolno-spożywczego na rynku krajowym i zagranicznym. Sprzedawać za pośrednictwem platformy będą mogli bowiem mali przedsiębiorcy, jak i wielcy potentaci – powiedział.Od marca do sierpnia bieżącego roku handel na platformie będzie miał charakter pilotażowy.


W pierwszej kolejności transakcje będą dotyczyły rynku pszenicy i będą zawierane kontrakty typu spot, tj. rozliczane po aktualnych cenach z natychmiastową dostawą.


Na razie sesje będą się odbywały raz w tygodniu – w środy. Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie internetowej www.platformazywnosciowa.com.pl.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 23

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom