Portal Poniedziałek - 1 czerwca 2020 Gracji, Jakuba, Konrada      "Możesz zgromadzić przeróżne skarby, ale najcenniejszym jest prawdziwy przyjaciel". św. Jan Chryzostom
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2020-03-31 Konto oszczędnościowe czy lokata - na czym najwięcej zyskamy?

Oszczędzanie pozwala nam na zyskaniu stabilności finansowej oraz zabezpieczenia na trudne czasy. W czasach niepewnej inflacji warto zadbać o to, aby pieniądze na siebie pracowały. Z pomocą przychodzą nam usługi bankowe. Jednak co wybrać? Konto oszczędnościowe czy lokata? Sprawdzamy, czym różnią się oba te produkty od siebie.

Czym się różni oszczędzanie na koncie i na lokacie?

Zarówno
konta oszczędnościowe, jak i lokaty mają nam pomóc deponować pieniądze. Obie są obciążone podatkiem Belki i ich oprocentowanie może uzależnione od ilości odłożonej gotówki. Jednakże warto pamiętać, że są to dwa różne produkty finansowe oferowane nam przez banki.

Konta oszczędnościowe

Dzięki kontom oszczędnościowym możemy odkładać co miesiąc dowolną wybraną przez nas sumę pieniędzy. Ich oprocentowanie jest zależne przede wszystkim od zmiennych stóp procentowych, a w wielu przypadkach możemy skorzystać z wyższego oprocentowania przez pierwsze kilka miesięcy. Z całą pewnością taka forma oszczędzania jest jak najbardziej elastyczna i wygodna. Warto jednak pamiętać o samodyscyplinie, aby co miesiąc wpłacić na konto oszczędnościowe część swojego dochodu.

Oszczędzanie na lokacie

Z kolei oszczędzanie na lokacie jest rozwiązaniem dla konsekwentnych, którzy są gotowi zamrozić część swoich pieniędzy na dany czas. Zanim otworzymy lokatę, potrzebujemy mieć odłożoną już pewną sumę pieniędzy, najczęściej jej wysokość wynosi 1000 złotych. Nie ma możliwości też dopłaty gotówki przez czas trwania umowy. W przypadku jej przedterminowego zerwania możemy utracić całość uzbieranych odsetek lub też ich część. Przed wyborem oferty dla siebie, warto zapoznać się z porównywarkami takimi jak
ranking lokat.

Dlaczego warto oszczędzać?

Oszczędzanie to dla jednych nawyk, a dla innych duża odskocznia od codzienności. Pieniądze możemy odkładać zarówno na wcześniej ustalony cel, jak też oszczędzać na przysłowiową czarną godzinę. Niezależnie od tego, jakie pobudki nami kierują, warto zawsze mieć odłożone pieniądze. Dzięki temu unikniemy stresu w czasie kryzysu, jak też będziemy mieli przygotowana poduszkę bezpieczeństwa na wypadek utraty pracy, czy też rozpoczęcia własnej działalności. Decydując się na oszczędzanie na koncie, czy też na lokacie zawsze będziemy o krok do przodu.

Co zatem wybrać? Konto oszczędnościowe czy lokata? Odpowiedź zależy od nas samych. Jeśli mamy już odłożoną pewną sumę pieniędzy, z której nie musimy korzystać, lokata będzie dla nas najlepszym wyjściem. Jednakże w przypadku, gdy zaczynamy od zera i chcemy systematycznie odkładać pieniądze – pomoże nam w tym konto oszczędnościowe.


Silesian


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom