Portal Poniedziałek - 1 czerwca 2020 Gracji, Jakuba, Konrada      "Możesz zgromadzić przeróżne skarby, ale najcenniejszym jest prawdziwy przyjaciel". św. Jan Chryzostom
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2020-04-03 W Europie i w Polsce widać już pierwsze skutki kryzysu gospodarczego

Są pierwsze skutki gospodarcze związane z pandemią koronawirusa w Europie. Firma Markit podała, że wskaźnik PMI dla Polski w marcu spadł o blisko 6 pkt. w porównaniu z lutym, kiedy wynosił 48,2 pkt.


Obecna wartość to 42,4 pkt. i jest najniższa od kwietnia 2009 roku. Indeks pozostaje poniżej neutralnego poziomu 50 pkt. od 17 miesięcy.


Produkcja, nowe zmówienia oraz eksport spadły w najszybszym tempie od grudnia 2008 roku, czyli od najczarniejszych dni światowego kryzysu finansowego – czytamy w komentarzu do badania.


Ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego dr Marian Szołucha prognozuje, że odczyt danych z kwietnia będzie jeszcze gorszy niż w marcu.– Nieznany jest przebieg dalszych etapów kryzysu, z którym się borykamy, bo jest to kryzys, co do którego ekonomiści mają problem z podejściem, bo nigdy wcześniej tak wielkie załamanie nie pojawiło się tak nagle, nie było tak szerokie w swoich skutkach. To, co się dzisiaj dzieje, dotyka nas wszystkich. Pozostaje mieć jedynie nadzieję na opanowanie sytuacji na poziomie biologiczno-medycznym. Jeśli gospodarka do tego czasu wytrzyma i przejdzie ten czas względnie suchą nogą, także dzięki programom pomocowym, to wszystko zacznie wtedy wracać do normalności – podkreśla.Analitycy PKO BP zwrócili uwagę, że PMI za marzec dla przemysłu w Chinach i Australii pokazały wyraźne odbicie tzn. powrót powyżej 50 pkt., co sugeruje możliwość poprawy polskiego PMI w kolejnych miesiącach.


Indeks PMI bada nastroje wśród kadry menadżerskiej zakładów przemysłowych i jeśli wskazuje na odczyt poniżej 50 pkt oznacza dominujący pesymizm dotyczący koniunktury.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 2

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom