Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Parawan pokojowy - rodzaje i praktyczne zastosowanie

Treść

Parawany pokojowe już lata temu doceniane były za swoją funkcjonalność w krajach azjatyckich. Gdy dotarły do Europy, szybko doceniono ich praktyczność oraz wyjątkowy wygląd. W szerokiej ofercie parawanów znaleźć można takie, które malowane są na jeden kolor lub przedstawiają sobą całe pejzaże. Nie brakuje także parawanów plecionych i wycinanych w różne symetryczne wzory. Jak wybierać parawan, aby pasował on wizualnie do aranżacji pomieszczenia?

Parawany pokojowe i ich rodzaje

Parawany pokojowe dzieli się na rodzaje zależnie od materiału, z którego są wykonane. Przy takim podziale można więc wyróżnić:

  • drewniany parawan pokojowy o lekkiej konstrukcji, który nie przepuszcza przez swoją budowę powietrza. Takie parawany często pokryte są dwustronnym nadrukiem. Dzięki temu świetnie wpasowują się praktycznie w każde wnętrze;
  • parawan z rattanu, wikliny lub bambusa, niezwykle lekki i łatwy do przeniesienia. Plecione wzory nadają mu rustykalnego charakteru;
  • parawan materiałowy, czyli metalowa konstrukcja, na którym rozwieszony jest materiał. Takie parawany są przewiewne i łatwe do wyczyszczenia, ponieważ materiał można ściągnąć ze stelaża i wyprać w pralce.

Jak wybrać parawan pokojowy

Wybierając parawan pokojowy, najważniejszy powinien być tak naprawdę jego rozmiar. Dobrze będzie zmierzyć pomieszczenie, w którym ma on stanąć i zaplanować, jak duży powinien dokładnie być. Poza rozmiarem nie ma w zasadzie zbyt ściśle określonych zasad co do wyboru parawanu. Ważny jest jego wygląd zewnętrzny, ponieważ to dość istotny element w całym wystroju pomieszczenia.

Do salonów o dość neutralnych kolorach zaleca się wybór parawanu malowanego jednokolorowego. Dzięki takiemu zachowaniu spójności ominie się sytuacje, w której parawan dekoracyjny całkowicie wyróżniałby się na tle innych elementów wystroju. Z drugiej strony coraz popularniejsza jest organizacja salonu polegająca na dobraniu jedynie kilku charakterystycznych elementów o ostrych kolorach. Mogą to być na przykład zasłony wraz z narzutą i poduszkami dekoracyjnymi na kanapie. Wówczas na tle jasnych ścian i ciepłych odcieni mebli takie zestawienie kolorystyczne stworzy wyjątkowy charakter całego pomieszczenia.

Parawany do sypialni bardzo często są plecione lub wzbogacone o inne ciekawe wzory. Tam najważniejsze, aby całe pomieszczenie pozostawało przytulne i tworzyło atmosferę odpoczynku. Świetnie w sypialniach sprawdzi się parawan drewniany z miłym dla oka nadrukiem lub zaplatany z gałązek bambusa.

Praktycznie zastosowane parawany pokojowe

Parawany stawiane są z powodzeniem tak w małych przestrzeniach, w których oddzielają różne strefy użytkowe całej przestrzeni, jak i w tych większych, tworząc osobne miejsce do pracy, czy dziecięcej zabawy. Doceniają je ci, którzy swoją pracę wykonują na co dzień we własnym zaciszu domowym. Od codziennego gwaru dochodzącego z pokoju dziennego biurko, czyli miejsce pracy takiej osoby, odgrodzić można zdobionym parawanem. Dzięki temu mimo braku w tym miejscu realnej ściany parawan stworzy na pozór zupełnie oddzielną przestrzeń do pracy.

Parawany pokojowe od lat doceniane są przez rodziców kilkuletnich maluchów. Dzieci podczas zabawy często bałaganią, a nauka regularnego sprzątania trwa często całe lata. Aby oddzielić chaos rozrzuconych dziecięcych zabawek od otwartego salonu, do którego zamierza się właśnie zaprosić gości, warto postawić parawan dekoracyjny. Nie tylko będzie on świetnie wyglądał, ale dodatkowo oddzieli przestrzeń dla gości od tej, która pełna jest dziecięcych przygód i po prostu codziennego bałaganu.

Podczas gdy w jednych mieszkaniach sypialnia to niewielkie pomieszczenie, w którym mieści się właściwie wyłącznie łóżko, w innych sypialnie są większe od niejednego salonu. Właściciele obszernej przestrzeni często używają parawanów do stworzenia intymnej atmosfery w dużych sypialniach. Parawan postawiony w okolicach łóżka sprawi, że stanie się ono bardziej prywatnym miejscem nawet w domu pełnym ludzi.

Autor: Silesian