Portal Piatek - 7 sierpnia 2020 Donaty, Olechny, Kajetana     "Szukać prawdy kochać piękno, chcieć dobra, czynić najlepsze - to zadanie i cel człowieka." Moses Mendelssohn
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2020-07-04 Podatki tematem przewodnim kampanii wyborczej przed II turą wyborów prezydenckich

Prezydent Andrzej Duda i przedstawiciele rządu wskazują na skuteczną walkę z luką VAT-owską oraz obniżanie podatków podnoszonych przez rząd PO-PSL. Kandydat PO Rafał Trzaskowski przekonuje, że rząd szykuje kolejny skok na pieniądze podatników.


Przed I turą wyborów prezydenckich kampanii przewodził temat polskiej rodziny i jej zagrożeń. Przed II turą temat uległ zmianie. Kandydat PO Rafał Trzaskowski atakuje politykę podatkową państwa, przekonując, że PiS szykuje wzrost podatków.– Czy znowu będą nam szykowali nowe podatki, nowe obciążenia, bo na pewno rząd coś ukrywa i tę prawdę trzeba odkryć – pytał wyborców Rafał Trzaskowski, kandydat na stanowisko prezydenta RP.Rafał Trzaskowski obiecuje wetowanie rządowych projektów podnoszących podatki.


Jak mówił rzecznik sztabu Andrzej Dudy Adam Bielan to bezpodstawne oskarżenia.– Jeżeli wie o czymś o czym chciałby poinformować opinię publiczną, to niech to ujawni – odpowiedział na zarzuty rzecznik sztabu Andrzeja Dudy.To rząd PO-PSL, którego ministrem był Rafał Trzaskowski, w dużej mierze odpowiada za wyższe podatki. W 2011 roku podniesiono podstawową stawkę VAT z 22 na 23 procent. Rok później z 8 na 23 procent wzrósł VAT na ubranka dziecięce.


To nie może się powtórzyć – mówił w Stargardzie prezydent Andrzej Duda.– Zbyt wiele wysiłku włożyliśmy, aby w ciągu ostatnich pięciu lat podnieść jakość życia człowieka w Polsce, żeby pozwolić na to, by oddać to z powrotem w ręce tych, którzy podnosili podatki VAT dla wszystkich – zwracał uwagę prezydent.Również w 2012 roku Platforma Obywatelska o 18 procent zwiększyła akcyzę na olej napędowy. Podnoszenie podatków było skrajnie sprzeczne z deklaracjami PO z 2005 r., przed wyborami parlamentarnymi. Partia zgłosiła wówczas projekt wprowadzenia podatku liniowego czyli 15-procentowego podatku PIT, VAT i CIT. Projekt przepadł. Rafał Trzaskowski unikał odpowiedzi na pytanie czy powróci do tego pomysłu jego partii.– Trzeba przeprowadzić rozmowę o samym podatku VAT – stwierdził kontrkandydat Andrzeja Dudy.Platforma w temacie podwyższenia VAT-u nie ma sobie nic do zarzucenia. Poseł PO Izabela Leszczyna przypomina, że Andrzej Duda choć obiecał nie przywrócił 22 procentowego VAT-u. Poseł zapowiadając złożenie projektu obniżającego VAT, zarzuciła PiS nadmierne działania.– Kiedy PiS przejmował władzę ustawa o podatku VAT wyglądała w taki sposób, że gdyby nie kombinowali przy tej ustawie to już w roku 2017 stawka VAT ta najwyższa wyniosłaby 22 procent – mówiła poseł Izabela Leszczyna.W 2007 roku Donald Tusk obiecywał likwidację tzw. podatku Belki, czyli podatku zysku z lokat bankowych  – mówił ekonomista dr Tomasz Kopyściański.– Później po weryfikacji wyborczej następuje brutalna rzeczywistość, analiza możliwości budżetowych i nie zawsze łatwo rzucane obietnice o obniżaniu podatków są realizowane – zaznaczył.Rząd PO-PSL nie zwalczał mafii VAT-owskich okradających państwo – mówił na spotkaniu z mieszkańcami miejscowości Łobez Andrzej Duda.– Te pieniądze znikały, nie wracały do polskiego systemu podatkowego, do budżetu państwa, ktoś na to pozwalał – podkreślił.Wątpliwe działania rządu PO-PSL ujawniała Sejmowa Komisja Śledcza ds. Wyłudzeń Podatku VAT. To rząd PiS uszczelnił ściągalność podatków wprowadzając m.in. jednolity plik kontrolny VAT.


Jak mówił premier Mateusz Morawiecki w ubiegłym roku obniżono podatek PIT z 18 na 17 procent, zlikwidowano podatek PIT dla osób do 26 roku życia.– Podatek CIT z 19 na 15, a potem do 9 – oznajmił szef rządu.Od środy funkcjonuje nowa matryca VAT – zauważył ekonomista Mariusz Kękuś.– Przykładowo na takie produkty jak produkty dla niemowląt, dla dzieci stawka została obniżona do 5 proc. Na owoce tropikalne cytrusowe mamy obniżkę z 8 na 5 procent – mówił ekonomista.Szacunkowo obniżenie stawek VAT każdego roku zatrzyma w kieszeniach Polaków ponad 300 mln zł.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl, 2

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom