Portal Piatek - 7 sierpnia 2020 Donaty, Olechny, Kajetana     "Szukać prawdy kochać piękno, chcieć dobra, czynić najlepsze - to zadanie i cel człowieka." Moses Mendelssohn
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2020-07-04 Większa kontrola żywności w Polsce

Żywność będzie lepiej kontrolowana na każdym etapie produkcji i sprzedaży. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przejęła niektóre zadania Inspekcji Handlowej.


W myśl nowych przepisów, jedna instytucja ma kontrolować cały łańcuch produkcji żywności – od pola do stołu.



– Wprowadzamy jednolitą inspekcję, która będzie kontrolowała jakość wprowadzanej na rynek żywności, zarówno u producentów, na rynkach hurtowych i w hurtowniach, w sprzedaży: w sklepach, na bazarach, jak również w restauracjach i cateringu – wskazał Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.



Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przejęła niektóre zadania Inspekcji Handlowej.



– Jej szeregi zasilili pracownicy wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej, którzy specjalizują się w kontroli żywności oraz pięć laboratoriów UOKiK – mówił Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.



Aldona Łoś, wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych w Gdańsku, podkreśliła, że skuteczne kontrole żywności są konieczne.



– Wszyscy skupiamy się na tym, żeby ta żywność była zdrowa, dobra. Tak naprawdę o tym, co konsument kupuje – decyduje przetwórca i sklep. Myślę, że już nauczyliśmy się wybierać coraz lepszą żywność – powiedziała ekspert ds. rolnictwa.



Inspekcja ma działać nie tylko w interesie konsumentów, ale także w interesie polskich rolników. Oszuści wykorzystują dobrą markę polskiej żywności i często zagraniczne produkty złej jakości sprzedają jako polskie.



– Eliminowanie nieuczciwych uczestników rynku wzmacnia tych uczciwych uczestników rynku – zaznaczył minister rolnictwa.



Inspekcja Handlowa nadal będzie zajmowała się kontrolą różnych produktów nieżywnościowych.



– W tym paliw, zabawek, ubrań, sprzętu sportowego i elektronicznego oraz usług – mówił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.



Inspekcja uzyskała też prawo do ujawniania wyników swoich kontroli, łącznie z nazwami produktów oraz adresami nieuczciwych firm.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl, 3





mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom