Portal Piatek - 7 sierpnia 2020 Donaty, Olechny, Kajetana     "Szukać prawdy kochać piękno, chcieć dobra, czynić najlepsze - to zadanie i cel człowieka." Moses Mendelssohn
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2020-07-13 Uwaga na oszustów

Podając się za wnuczka, wnuczkę, policjanta czy innego funkcjonariusza polskich służb – próbują nas okraść. Mowa o oszustach, których ofiarami padają najczęściej seniorzy. Stąd szczególny apel o ostrożność.


Oszuści żerują na seniorach. By wyłudzić pieniądze, dzwonią do osób starszych podając się np. za kogoś z rodziny bądź za funkcjonariusza policji. Tak jak miało to ostatnio miejsce na Sądecczyźnie.– Tam przestępcy dzwonili do seniorów. Dwójkę udało im się oszukać. To 88-latek i 80-letnia kobieta – mówi rzecznik małopolskiej policji, mł. insp. Sebastian Gleń.Podający się za policjantów oszuści oznajmili seniorom, że ich pieniądze są zagrożone. Polecili, by środki zostały jak najszybciej wypłacone z kont bankowych i „dla bezpieczeństwa” na pewien czas przekazane policji. Seniorzy postąpili zgodnie ze wskazówkami naciągaczy.– Pobrali pieniądze nawet z kilku kont, następnie w przypadku 80-latki sytuacja wyglądała tak, że wyrzuciła reklamówkę z pieniędzmi przez okno. Później oszust zadzwonił i zapytał się czy nie ma jeszcze pieniędzy w domu, tak więc kolejne pieniądze w drugiej reklamówce wyrzuciła przez okno. Natomiast 88-latek przekazał pieniądze, które pobrał łącznie z trzech kont bankowych, kurierowi – wyjaśnia policjant.Takich sytuacji jest jednak znacznie więcej. Stąd apel o rozwagę i szczególną ostrożność.– Pamiętajmy, że policja nigdy nie prosi o udział w tajnych akcjach. Nie prosimy o przekazywanie pieniędzy, nie zabezpieczamy ich, nie prosimy o przekazywanie haseł do kont. I tutaj, jeśli mamy jakieś wątpliwości, rozłączmy rozmowę i wykręćmy numer alarmowy, bądź numer do lokalnego, miejscowego komisariatu – zwraca uwagę mł. insp. Sebastian Gleń.Metoda „na wnuczka” czy metoda „na policjanta” to nie jedyne sposoby z jakich korzystają oszuści. Przestępcy mogą pojawić się także w naszych domach podając się np. za wolontariusza czy pracownika wodociągów. Wówczas w celu sprawdzenia ich wiarygodności powinniśmy poprosić np. o okazanie legitymacji czy też skontaktować się z placówką, z jaką identyfikuje się przybyła do nas osoba. W razie jakichkolwiek podejrzeń oszustwa powinniśmy zadzwonić na numer alarmowy.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl, 12

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom