Portal Środa - 28 pazdziernika 2020 Narcyza, Serafina, Wioletty     "Piekno człowieka kryje się nie w rysach twarzy, ale w kształcie ducha" - Roman Mleczko
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2020-07-31 Polacy wynaleźli lek na pszczelą zarazę

Politechnika Białostocka chce opatentować kompozycję ekstraktów ze złotoporka niemiłego – grzyba z Puszczy Białowieskiej. Preparat będzie podstawą do opracowania leku na chorobę pszczół.


Zgnilec amerykański pszczół to wyjątkowo zaraźliwa choroba – zaznaczył dyrektor Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej prof. Sławomir Bakier.– Okazuje się, że wystarczy sześć przetrwalników, żeby zakazić larwę. Chorują przede wszystkim formy niewykształconych pszczół, a więc czerw pszczeli w postaci larw, w postaci poczwarek. Jak sama nazwa mówi, objawia się to zamieraniem i gniciem larw – mówił naukowiec.Politechnika Białostocka pracuje nad lekiem na tę chorobę. Chce opatentować kompozycję ekstraktów grzyba z Puszczy Białowieskiej – złotoporka niemiłego.– Weryfikuję to bezpośrednio na pszczołach, które mam u siebie w pasiece i z wyników tych doświadczeń wiem, że to działa. Dla pszczół jest to nietoksyczne – podkreślał prof. Sławomir Bakier.Dotychczas stosowane antybiotyki są nadużywane. To przynosi negatywne konsekwencje zarówno dla pszczół, jak i dla człowieka.– Miejmy nadzieję, że te leki roślinne i grzybowe można będzie stosować bez uszczerbku dla zdrowia i człowieka, i pszczół – powiedział dyrektor Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej.Politechnika Białostocka złożyła wniosek o patent w maju tego roku. Jego uzyskanie może potrwać nawet trzy lata.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl, 30

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom