Portal Środa - 28 pazdziernika 2020 Narcyza, Serafina, Wioletty     "Piekno człowieka kryje się nie w rysach twarzy, ale w kształcie ducha" - Roman Mleczko
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2020-09-27 Policja wraz z Episkopatem Polski zachęcają do noszenia odblasków

Do noszenia elementów odblaskowych zachęcają policja, Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski oraz Polska Rada Ekumeniczna w ramach akcji „Świeć przykładem”.


W tym roku odbywa się ona po raz czwarty pod hasłem „bądź widoczny”.Celem akcji „Świeć przykładem” jest przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się po drogach po zmierzchu o konieczności używania elementów odblaskowych widocznych dla innych uczestników ruchu. Policja wskazuje, że pieszy na nieoświetlonej drodze, bez elementów odblaskowych, w czarnej kurtce, jest prawie niewidoczny. Organizatorzy akcji radzą, aby odblaski umieszczać np. na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców, gdyż tam są najbardziej widoczne.


Dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. dr Grzegorz Giemza zwraca uwagę, że dbanie o bezpieczeństwo jest wypełnieniem przykazania „Nie zabijaj”.– W tym przykazaniu nie chodzi tylko o to, by nie nastawać na czyjeś życie, ale i dbać o drugą osobę. W tym przykazaniu jest troska o drugą osobę. Można by teraz zapytać o to, jaka jest troska w tym, że się nosi odblaski? Przede wszystkim jest to troska o siebie samego, co nie jest rzeczą złą, by zadbać o siebie, ale jest to również troska o dobro drugiego – mówi ks. dr Grzegorz Giemza.Z policyjnych statystyk wynika, że piesi powodują ok. 6 proc. wypadków w ruchu drogowym.


Najwięcej wypadków z udziałem pieszych zdarza się od października do stycznia, kiedy znacznie wcześniej zapada zmrok. Najczęściej ofiarami są osoby starsze powyżej 60 lat, potem osoby w wieku 40-59 lat. Od czterech lat, od kiedy trwa akcja „Świeć przykładem”, notowany jest spadek liczby zabitych wśród pieszych.


RIRM


Żródło: radiomaryja.pl, 26 września 2020

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom