Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zjednoczona Prawica stanie po stronie życia czy lewicowych bojówkarzy?

Treść

Trybunał Konstytucyjny powiedział dla życia zdecydowane: „Tak!”, jednak na drodze do zakazania tzw. aborcji może stanąć koalicja rządząca. Wśród polityków Zjednoczonej Prawicy już pojawiają się głosy, by w ramach tzw. przesłanki eugenicznej dopuścić pewne wyjątki.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się w sprawie tzw. przesłanki eugenicznej zezwalającej na legalne zabicie dziecka poczętego, u którego podejrzewa się chorobę lub wadę genetyczną.

– Jest niezgodny z art. 38 – powiedziała w czwartek Julia Przyłębska, prezes TK.

Wyrok Trybunału czeka na opublikowanie w Dzienniku Ustaw. O terminie publikacji decyduje w imieniu premiera szef jego kancelarii. Wyrok wejdzie w życia w momencie ukazania się w Dzienniku Ustaw – przypomniał prawnik dr Michał Skwarzyński.

– Po publikacji w „Dzienniku Ustaw” orzeczenie TK wejdzie w życie i nie ma przy tym konieczności uchylania tego przepisu z ustawy. To orzeczenie TK eliminuje ten przepis z porządku prawnego – wskazał dr Michał Skwarzyński.

Tymczasem część polityków Zjednoczonej Prawicy sugeruje, że wobec agresywnych reakcji lewicy na wyrok należy ograniczyć jego skutki prawne. Jarosław Gowin, prezes Porozumienia, zasugerował przyjęcie nowych przepisów prawnych.

– W naszym przekonaniu orzeczenie TK nie tylko pozostawia przestrzeń do interwencji ustawodawcy, ale wręcz wymusza taką konieczność – wskazał Jarosław Gowin.

W podobnym tonie wypowiada się poseł PiS Bolesław Piecha.

– Ja będę dążył ze wszystkich sił, żeby taki zespół powstał, żebyśmy byli w stanie wypracować pewien konsensus, żeby nie zmuszać (bo to też się pojawiało) matek chorych dzieci, które są w łonie matki do heroizmu. Na pewno tego nie chcemy – powiedział Bolesław Piecha.

Zmian w prawie dotyczącym ochrony życia w kontekście wyroku Trybunału na razie nie planuje rząd – mówił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

– W tej chwili nie ma żadnych prac nad taką zmianą legislacyjną, ale nie wolno lekceważyć żadnych głosów. Najpierw powinni się wypowiadać w tej sprawie eksperci, lekarze, a nie politycy – powiedział Michał Dworczyk.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada rozszerzenie pomocy dla rodzin, w których urodzi się dziecko niepełnosprawne lub chore.

– Jeszcze lepsze rozwiązania uda się nam wypracować. Na pewno potrzebne jest wsparcie psychologiczne, wsparcie lekarzy specjalistów, potrzebne są rehabilitacyjne usługi, których rodziny wychowujące dzieci niepełnosprawne potrzebują – zaakcentował poseł Piotr Uściński.

Zanim te propozycje staną się prawem, Prawo i Sprawiedliwość zapowiada debatę nad tym, co do tej pory zrobiono dla rodzin, w których wychowują się dzieci niepełnosprawne.

– Po pierwsze, informacja rządu o tym, co zrobiono dotąd dla pomocy dzieciom niepełnosprawnym, dla osób niepełnosprawnych, a po drugie, plany na przyszłość – mówił Ryszard Terlecki.

Koalicja Obywatelska i Lewica nie przyjmują wyroku Trybunału Konstytucyjnego, a za zamieszki, jakie trwają od czwartku, obwiniają Prawo i Sprawiedliwość.

– Kto jest winny temu, co dzieje się na polskich ulicach? Odpowiedź jest bardzo prosta i smutna: Jarosław Kaczyński – stwierdził Marcin Kierwiński z KO.

Opozycja próbuje na protestach zyskać społeczne poparcie. Wielu polityków Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, łamiąc prawo, uczestniczy w protestach. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w najbliższym czasie będzie miał znaczące polityczne oddziaływanie – zauważył politolog Bartłomiej Brzyski.

– Biorąc pod uwagę nałożenie się tego na pandemię, protesty nakładają się na momenty, w którym ograniczenie zgromadzeń jest tym ważniejsze. Tak na dobrą sprawę trudno dziś powiedzieć, kto na tych protestach skorzysta – podsumował Bartosz Brzyski.

Opozycja zapowiada kontynuowanie protestów, wpieranie tych, którzy łamią prawo, profanując między innymi świątynie.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 27

Autor: mj