Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak wybrać zmywarkę?

Treść

Coraz popularniejszym wśród Polaków sprzętem AGD są zmywarki. Podstawowe pytanie brzmi, czy rzeczywiście są ma, potrzebne? Sprawdzają się w większych rodzinach, przyczyniając się między innymi do oszczędności wody. Ponadto mamy więcej czasu na codzienne obowiązki oraz pracę. Wybór takiego sprzętu przysparza trudności, ale postaramy się go ułatwić.

Czym jest zmywarka pewnie każdy doskonale wie. To nowoczesny sprzęt AGD, który raz kupiony pozostaje z nami na długo. Jakie są zalety posiadania go w domu. Po pierwsze mamy więcej czasu na inne obowiązki lub zwyczajnie wolny czas dla rodziny, innych domowników. Po drugie – możemy więcej czasu poświęcić pracy. W przypadku osób, które są freelancerami jest to niezwykle kluczowe. Dla czego? Osoby takie maja głównie płacone za efekty, a nie za godzinę. Ponadto w obecnych czasach przez epidemię koronawirusa więcej czasu spędzamy w domu. Zlew pełen brudnych naczyń może sprawić, że ten czas nie będzie przyjemny, a w skrajnych przypadkach wprawić nas w zdenerwowanie, czy rozdrażnienie. Ze zmywarką ten problem jest zażegnany – wystarczy regularnie układać brudne naczynia w maszynie. Problematyczny dla wielu osób nieznających się na technologii jest wybór. Musimy się przyjrzeć licznym parametrom oraz funkcjom. Pomocna będzie z pewnością żona, ale to nie wystarczy. Postaramy się Wam pomóc tym tekstem, osoby spragnione dodatkowych informacji mogą zajrzeć tutaj: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-zmywarek.bhtml.

Zmywarka wolnostojąca

Na rynku AGD dominują dwa rodzaje zmywarek: wolnostojące i w zabudowie. Moją one swoje zalety i wady, które po kolei omówimy – może się to okazać pomocne przy wyborze tego rodzaju sprzętu. Zaczniemy od wolnostojących. Podstawową ich zaleta, która wymienia wielu specjalistów jest łatwość dostania się do zmywarki na przykład w razie awarii, czy zalania. Nie będziemy musieli ściągać blatu, aby się dostać do źródła problemu. Bardzo łatwo się ją też instaluje w naszej kuchni. Przy wyborze modelu możemy mieć na uwadze umeblowanie i wystrój kuchni, aby ją dopasować. Obecnie na rynku jest tyle modeli, że z pewnością coś znajdziemy.

Zmywarka pod zabudowę

Przejdźmy teraz do zmywarek pod zabudowę. Na początku chcielibyśmy nadmienić, że zdecydowanie łatwiej, niż w poprzednim wariancie dopasować ją do wystroju pomieszczenia – w skrócie obudowujemy ją. Po umieszczeniu na niej meblowego frontu wygląda, jak reszta szafek. Można też nie zakrywać frontu urządzenia. Ponadto zmywarki pod zabudowę mamy dostępne w dwóch wariantach. Pierwszy z nich, to ukrycie panelu sterującego, a drugi z odkrytym panelem. W pierwszym przypadku panel sterujący będzie widoczny dopiero po otwarciu drzwiczek. Co przemawia za tym rozwiązaniem? Powiemy krótko: głównie elegancja. Pozostało omówić drugi przypadek, gdzie panel jest odsłonięty i widoczny przez cały czas. To wygodne – ogranicza nasze czynności konieczne do włączenia zmywarki. Możemy również na bieżąco śledzić wszystkie parametry pracy urządzenia. Co będzie lepsze? Wybór należy tylko i wyłącznie do Ciebie.

Pozostałe parametry

Podczas wyboru wielkości i pojemności zmywarki warto się zastanowić, ile możemy zagospodarować dla niej miejsca oraz, jak dużo naczyń będziemy w niej umieszczać. Co oferują producenci najczęściej? Już przedstawiamy. W przypadku tych standardowych zmywarek mamy do wyboru – w przypadku tych do zabudowy – od czterdziestu pięciu do sześćdziesięciu centymetrów szerokości. Ta najmniejsza szerokość, to kuszące rozwiązanie, jednak zanim zdecydujemy się na kupno, warto pomyśleć, czy nie będziemy musieli jej uruchamiać kilka razy dziennie. Tyczy się to przypadków, gdy rodzina jest duża. Maksymalna wymieniona szerokość z pewnością sprawdzi się przy czteroosobowym gospodarstwie domowym. W przypadku małych mieszkań producenci również oferują wygodne rozwiązania. Możemy wybrać zmywarkę kompaktową, której efektywność jest taka sama, jak przy klasycznych modelach. Jedyną wada jest fakt, że zmieścimy w niej niewielka ilość naczyń. Jaka jest pojemność zmywarki i w czym jest właściwie mierzona? Większość firm nie określa jej w litrach i centymetrach sześciennych. Określane jest to w kompletach naczyń. Nie bierzemy oczywiście pod uwagę garnków, czy patelni. Tutaj można się zapoznać z dokładną ofertą: https://www.euro.com.pl/zmywarki.bhtml.

Programy w zmywarkach

Obecnie w nowoczesnych zmywarkach możemy znaleźć wiele programów. Przedstawimy Wam je. Pierwszy z nich to program eco. Mycie trwa dosyć długo, ale za to oszczędzamy prąd i wodę. Z kolei program szybki przeznaczony jest do mycia naczyń niedawno zabrudzonych. Maszyna nie musi sobie radzić w tym przypadku z zaschniętymi plamami, więc trwa to o wiele szybciej. Połowa wkładu, to program, którego możemy użyć, gdy zmywarka nie jest przepełniona. Maszyna zużywa o połowę mniej wody oraz detergentu. Gdy mamy do umycia szkło i porcelanę, warto użyć programu delikatnego. Gdy nasze gary sa bardzo zabrudzone można skorzystać również z mycia wstępnego, które trwa piętnaście minut, jednak nadaje się na przykład do patelni zabrudzonych tłuszczem. Program cichy będzie idealny na noc. Producenci oferują również specjalne programy do mycia delikatnego szkła.

Autor: Silesian