Portal Sobota - 20 pazdziernika 2018 Ireny, Kleopatry, Witalisa     "Daleko trudniej ukochać niewolnika, niż pisać o zniesieniu niewoli" - Adam Mickiewicz
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2017-12-11 Senacka komisja zajmie się ustawami o KRS i SN

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpocznie dziś późnym popołudniem prace nad ustawami reformującymi wymiar sprawiedliwości. Przeciwnicy zmian w sądownictwie zapowiadają protest przed Senatem. Pod koniec ubiegłego tygodnia Sejm zakończył prace nad prezydenckimi projektami ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.


Nowela ustawy o KRS wprowadza m.in. wybór 15 sędziów do KRS przez Sejm. Dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Ustawa o SN zakłada m.in. badanie skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W Sądzie Najwyższym ma powstać także autonomiczna Izba Dyscyplinarna, w której będą również orzekać ławnicy.


Poseł Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości podkreśla, że w tej reformie nie tyle ważna jest zmiana struktur SN i KRS, ale przede wszystkim powołanie sędziów o innej mentalności.– Widzieliśmy przecież, bo to płynęło wprost z kongresów sędziowskich organizowanych przez te środowiska, jak znaczna część tego środowiska ma mniemanie o sobie, jak się wysoko plasują ponad społeczeństwem i wszystkimi władzami – to poczucie panowania nad wszystkimi, a to nie tak powinno być. Dlatego tu musi dojść do przewartościowania, tu musi dojść do przemiany i sądzę, że te reformy, ustawy, które przyjęliśmy, spowodują to, że doczekamy się sędziów o nastawieniu służebnym względem państwa i narodu – akcentował Stanisław Piotrowicz.W lipcu bieżącego roku prezydent Polski Andrzej Duda zawetował ustawę o SN i nowelę przepisów o KRS przygotowane przez Prawo i Sprawiedliwość. W końcu września przedstawił własne projekty zmian. W trakcie prac parlamentarnych do projektów zgłoszono poprawki PiS. Teraz zajmie się nimi Senat. Początek komisji o godzinie 18:00.


RIRM/TV Trwam News


Źródło: radiomaryja.pl, 11 grudnia 2017

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom