Portal Poniedziałek - 18 lutego 2019 Konstancji, Krystiana, Sylwany      "To człowiek człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęścia". Paul Holbach
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2018-02-12 Szwajcaria: Odsłonięcie tablicy upamiętniającej polskich dyplomatów ratujących Żydów

W szwajcarskim Bernie odbędzie się dziś uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej bohaterskich polskich dyplomatów, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.


Chodzi o Juliusza Kuehla, Konstantego Rokickiego, Aleksandra Ładosia i Stefana Ryniewicza. Dzięki ich działaniom w latach 1941-1943 udało się ocalić od kilkuset do kilku tysięcy polskich Żydów.


W dzisiejszym uroczystym odsłonięciu tablicy wezmą udział m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma, a także przewodniczący Rady Narodu Szwajcarii i ambasador RP w Szwajcarii.


Wiceminister Jan Dziedziczak podkreślił, że te uroczystości to forma przypominania i nagłaśniania pięknych postaw polskich bohaterów.– Chcemy upamiętniać naszych bohaterów. Pamiętajmy, że bohaterstwo naszych placówek dyplomatycznych, to nie tylko Szwajcaria, ale również placówka w Tokio, wspaniała postawa ambasadorów Tadeusza Romera i Henryka Sławika. Tych przykładów jest bardzo wiele. Polscy dyplomaci mają – zaryzykowałbym tezę – największe zasługi w dziedzinie ratowania Żydów. Pamiętajmy, że Polskie Państwo Podziemne i oficjalny rząd Polski w Londynie jednoznacznie wzywał do pomocy Żydom, jednoznacznie apelował o to, alarmował świat i ten drobny margines w Polsce tych kryminalistów, którzy zachowali się źle kazał karać śmiercią – tłumaczył Jan Dziedziczak.Polscy dyplomaci, jako przedstawiciele państwa polskiego w Szwajcarii, wystawiali fałszywe blankiety paszportowe do krajów Ameryki Łacińskiej. W okupowanej Polsce dokumenty umożliwiały Żydom dotarcie do ośrodków internowania Czerwonego Krzyża, a wielu uchroniły przed niemieckimi obozami zagłady.


Proceder polskich dyplomatów był bardzo ryzykowny. W przypadku jego ujawnienia groziło im wydalenie ze Szwajcarii i konieczność powrotu do okupowanej Polski, gdzie najprawdopodobniej groziłabym im śmierć.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 12 lutego 2018

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom