Portal Poniedziałek - 18 lutego 2019 Konstancji, Krystiana, Sylwany      "To człowiek człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęścia". Paul Holbach
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2018-02-13 Liban: Drugi dzień wizyty premiera Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki przebywa z wizytą w Libanie. Dziś spotka się z prezydentem tego kraju. Jednym z tematów jego rozmów w Bejrucie są kwestie migracji i pomocy dla uchodźców.


Polska strategia na walkę z kryzysem migracyjnym to pomoc na miejscu; tam, gdzie ta pomoc jest najbardziej potrzebna – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.– Robimy wszystko, aby pomagać na miejscu ofiarom wojny. Sprzeciwiamy się mechanizmom proponowanym przez KE, czyli rozdziału uchodźców. Uważamy, że te mechanizmy służą tylko spotęgowaniu problemu, a nie rozwiązaniu – zaznaczył szef MON.O kryzysie migracyjnym rozmawia przebywający z wizytą w Libanie premier Mateusz Morawiecki. Na miejscu szef polskiego rządu ma ogłosić projekty, które będą realizowane wspólnie z tym państwem. Pomoc jest tutaj bardzo potrzebna. Według różnych szacunków, do niewielkiego Libanu napłynęło od 2 do 3 milionów uchodźców z Syrii. Oficjalnie zarejestrowanych jest milion osób. Wczoraj premier Morawiecki spotkał się ze swoim libańskim odpowiednikiem. Na dziś zaplanowano spotkanie z prezydentem tego kraju. Polska zaangażowała się także w unijną misję „Sophia” na Morzu Śródziemnym. To pokazuje solidarność i pomaga zażegnać konflikt – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.– Polski kontyngent w ramach misji UE zapewni bezpieczeństwo na Morzu Śródziemnym. Chodzi o przeciwdziałanie przemytnikom ludzi – wskazał.Problem jest bardzo poważny. Niemalże każdego dnia przez Morze Śródziemne do Europy próbują przedostać się uciekinierzy. W ostatnich dniach stycznia tą drogą próbowało się przeprawić nawet 7 tys. osób. Wielu z nich pada ofiarą handlu ludźmi. Część ginie też na otwartym morzu.


W skład kontyngentu wchodzą m.in. zespół lotniczy i abordażowy. „Sophia” szkoli także libijską straż przybrzeżną i marynarkę wojenną oraz pomaga egzekwować embargo ONZ na broń.– Takie misje prowadzi polska Straż Graniczna, ale skoro UE zwróciła się do Wojska Polskiego z wnioskiem, żeby wesprzeć działania w basenie Morza Śródziemnego, więc w porozumieniu z wojskiem włoskim 100 żołnierzy wyruszyło, aby pełnić swoją misję w basenie Morza Śródziemnego – powiedział Mariusz Błaszczak.Polscy żołnierze udadzą się do bazy w Sigonella na włoskiej wyspie Sycylia.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 13 lutego 2018

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom