Portal / Dom i rodzina Sobota - 18 listopada 2017 Klaudyny, Romana, Tomasza      "To człowiek człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęścia". Paul Holbach
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
Wortal P II - Pokolenie JP2W
ZABIJANIE DZIECI NIENARODOZNYCH JEST JAK HOLOKAUST
Oddać rodzinie to, co się jej należy
Człowiek to nie surowiec do badań
Dzisiejsza rodzina, Jaka jest - Jaka powinna być.
Familia unida! Rodzina zjednoczona!
Dziecko to nie surowiec do badań
Miłość a granice akceptacji
Rodzina i rodzice niedocenieni
Informacja rządu o sytuacji społecznej i materialnej rodzin
Uratowałam zycie syna
Technologia w służbie życiu
120 zł na każde dziecko
Rodziny wielodzietne? Ależ tak!
Zablokować finansowanie badań na komórkach macierzystych
ZASIŁEK RODZINNY
Mamo nie pij!
Gry a zmiany w mózgu - psychologia

LPR zaapelowała do wszystkich posłów o poparcie dla wprowadzenia do konstytucji zapisu, chroniącego życie od momentu poczęcia.

 

Głosowanie stosownej poprawki w parlamencie ma odbyć się za 10 dni. Apel ogłosił podczas konferencji prasowej w Częstochowie lider partii, wicepremier, minister edukacji Roman Giertych. Podkreślił, że wprowadzenie konstytucyjnej ochrony życia będzie wypełnieniem jednego z przyrzeczeń Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, uroczyście odnowionych w sobotę na Jasnej Górze.

Giertych chciałby, aby inicjatywa miała charakter ponadpartyjny, a zmiana konstytucji wynikała - jak mówił - ze "świadomej, wyważonej i odpowiedzialnej decyzji całego Sejmu i całego Senatu". Zaapelował do posłów z różnych klubów, aby dodatkowo składali swoje podpisy pod skierowaną już do marszałka Sejmu poprawką do konstytucji.

Zabijanie nienarodzonych dzieci Giertych porównał do holokaustu Żydów. Według niego, w XX wieku przyjęło ono "wymiar swoistego holokaustu na nienarodzonych, swoistej rzezi niewiniątek. Oczywiście, nie zapominając o tym, że holokaust na narodzie żydowskim był największą zbrodnią II wojny światowej i bez wątpienia olbrzymią tragedią. Tym niemniej ta zbrodnia XX wieku może być w jakiś sposób analogicznie porównywana" - ocenił lider LPR.

 Jego zdaniem, wprowadzenie do konstytucji zapisu chroniącego życie ludzi od momentu poczęcia "będzie również ważnym sygnałem w Europie i na świecie, że poglądy, głoszące dopuszczalność zabijania dzieci nienarodzonych", napotykają na sprzeciw. W swoim apelu powołał się na testament kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II.

Zmiana konstytucji spowodowałaby, że próby złagodzenia ustaw antyaborcyjnych wymagałyby zmiany ustawy zasadniczej, a do tego potrzeba dwóch trzecich głosów. Konstytucyjna ochrona - według Giertycha - zapobiegłaby regulacjom, zgłaszanym w minionej kadencji parlamentu przez SLD.

Zdaniem lidera LPR, podobnego zdania jest wielu parlamentarzystów, nie tylko z tej partii. Przypomniał, że uchwałę parlamentu polskiego w sprawie ochrony życia w UE poparło 83 proc. posłów, a więc znacznie więcej, niż potrzebne do zmiany konstytucji 66 proc.

Swój apel Giertych nieprzypadkowo wygłosił w Częstochowie, krótko po zakończeniu uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej i odnowienia Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego w 50. rocznicę ich złożenia. Podkreślił, że ochrona życia jest jednym ze zobowiązań ślubów, które były szczególnym wydarzeniem.

- Ten akt, dokonany w bardzo trudnym okresie czasu, w roku 1956, w momencie, gdy Polska nie była wolna, gdy szalał komunizm, gdy panowały najgorsze relacje między Kościołem a państwem, gdy więziono prymasa, gdy prześladowano Kościół, gdy nie pozwalano na wolność zgromadzeń, jedyną ostoją duchową i ostoją wolności naszego państwa i narodu była Jasna Góra - powiedział Giertych.

Poprawkę do art. 38 konstytucji w sprawie ochrony życia poczętego złożył w minioną środę w trakcie debaty o zmianach w ustawie zasadniczej dotyczących Europejskiego Nakazu Aresztowania poseł LPR Piotr Ślusarczyk. Zgodnie z nią, artykuł ten miałby brzmieć: "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia od momentu poczęcia". Obecnie brzmi: "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia".
PAP 2006-08-28

© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom