Portal Piatek - 7 sierpnia 2020 Donaty, Olechny, Kajetana     "Szukać prawdy kochać piękno, chcieć dobra, czynić najlepsze - to zadanie i cel człowieka." Moses Mendelssohn
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2020-01-14 Polskie dobra kultury wracają do kraju

Po latach cenne dzieła sztuki zrabowane podczas II wojny światowej przez Niemców i Rosjan – wracają do Polski. Ich odzyskiwaniem zajmuje się między innymi wydział strat wojennych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


W czasie II wojny światowej Polska poniosła największe w swoich dziejach straty w zasobie dóbr kultury. Gromadzony przez pokolenia majątek narodowy został w ogromnym stopniu unicestwiony lub rozgrabiony. Szacuje się, że to ponad pół miliona dzieł sztuki i zabytków.– Większość z nich to po prostu została zniszczona wraz z ruinami Warszawy, jak chociażby Biblioteka Krasińskich na Okólniku. To są rzeczy niepowetowane – tłumaczył wicepremier prof. Piotr Gliński.Obecnie w resorcie kultury skatalogowano 64 tysiące obiektów. Ich odzyskiwaniem zajmuje się wydział strat wojennych. W ciągu ostatnich czterech lat udało się odzyskać pięćset obiektów. Tylko w minionym roku do Polski sprowadzono między innymi „Wnętrze Katedry w Mediolanie” Marcina Zaleskiego czy 20 obrazów z Zamku Potockich w Łańcucie, które zostały odnalezione w Peru. Nie zawsze jednak proces odzyskiwania dzieł sztuki jest łatwy.– Te sprawy nie są proste, ponieważ nawet jeżeli gdzieś znajdziemy, zidentyfikujemy obiekt jego status prawny, możliwość jego odzyskania jest różna. Wiemy na przykład o takich obiektach, które nie są – ściśle rzecz biorąc – stratą wojenną, ale w związku z wojną pozostały za granicą i nie możemy ich odzyskać – powiedział wicepremier.Jednym z takich dzieł jest 8 obrazów bractwa świętego Łukasza tzw. Łukaszowców. Obrazy zostały namalowane przez polskich artystów. W 1939 roku wyjechały na wystawę do Nowego Jorku. Do Polski nie wróciły, bo komisarz wystawy uznał, że są jego własnością. Obecnie dzieła wiszą w bibliotece jednej z uczelni jezuickich w Stanach Zjednoczonych.– My od wielu lat pertraktujemy z jezuitami, żeby można było odzyskać te obrazy i ostatnio jakieś tam nadzieję znowu nam zaświtały na horyzoncie – mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego.Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce, by cały cykl obrazów znalazł się w Muzeum Historii Polski, które powstaje na terenie Cytadeli Warszawskiej na Żoliborzu.– To jest odbudowywanie naszego dziedzictwa kulturowego, które przekażemy następnym pokoleniom. To przecież nikt do kieszeni sobie nie schowa. Te dzieła sztuki będą kształtowały naszą kulturę również kulturę plastyczną w następnych pokoleniach. One nie będą wisiały w zamkniętych gabinetach, będą dostępne dla całego społeczeństwa, które dzięki temu będzie mogło wzbogacać swoją wrażliwość artystyczną – wskazał historyk sztuki dr Arkadiusz Adamczuk.Wicepremier Piotr Gliński zwrócił się do minister kultury Niemiec z propozycją wspólnego listu do instytucji niemieckich w sprawie zwrotu polskich dóbr kultury zagrabionych przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej. Do tej pory storna niemiecka nie odpowiedziała na apel. Mimo upływu 80 lat od wybuchu wojny Polska nie ustaje w poszukiwaniach i odzyskiwaniu zagrabionych wówczas dóbr kultury.


TV Trwam News


Źródło: radiomaryja.pl,

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom