Portal Piatek - 21 wrzesnia 2018 Darii, Mateusza, Wawrzyńca     "Wiatr nigdy nie sprzyja temu, kto nie wie, dokąd iść" - przysłowie włoskie
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2017-10-10 Czy dom z drewna jest bezpieczny?

Kwestia bezpieczeństwa domów z drewna jest ciągle aktualna. Pomimo tego, że Polacy coraz częściej decydują się na budowanie domów, nadal się obawiają tego materiału. Przede wszystkim dlatego, że, ich zdaniem, są one niestabilne i ubezpieczyciele nie chcą ubezpieczać tego typu budynków. Czy jest tak rzeczywiście?

Z punktu widzenia ekologicznego i zdrowotnego domy drewniane są o wiele lepsze, niż murowane, które najczęściej powstają z plastikowymi oknami i metalowymi drzwiami. Natomiast ze względów oszczędnościowych i bezpieczeństwa - zdecydowaną przewagę mają budynki murowane, które również ubezpieczymy na pewno taniej i łatwiej.

Na co są narażone domy drewniane?

Zgodnie z opinią fachowców, wiatr czy opady nie wpływają na drewniane domy bardziej, niż na murowane. Ważne jest jednak to, że nie każdy specjalista potrafi taki dom wybudować. Złe uszczelnienie czy ułożenie bali może się wiązać z tym, że może on być zalany czy nawet przemarznąć. Mimo wszystko trzeba pamiętać, że drewno jest dobrym materiałem izolacyjnym, co oznacza, że doskonale utrzymuje ciepło zimą i chłód latem.

Największym zagrożeniem stanowi tu pożar. W końcu konstrukcja, ściany, sufity i inne stałe elementy są wykonane z materiału łatwopalnego. Z tego też względu zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, przynajmniej w zakresie zdarzeń losowych.

Cena ubezpieczenia domów drewnianych

Wysokość składek ubezpieczeń majątkowych zależy od kilku czynników. Są to na przykład: • suma ubezpieczenia,

 • zakres ochrony,

 • ocena ryzyka,

 • wartości domu,

 • wielkości powierzchni użytkowej.


W przypadku domów drewnianych, w porównaniu do murowanych, występuje większe ryzyko wystąpienia szkody - pożaru czy uszkodzenia wskutek zalania. To niestety automatycznie powiększa składkę ubezpieczeniową.

Wzrost ubezpieczenia w takiej sytuacji może być różny, ponieważ wpływ na stawkę mają dodatkowo inne warunki. Musimy się liczyć z tym, że drewniana konstrukcja domu to nawet od 50 do 100 proc. więcej za składkę.

Warto zaznaczyć, że nie każde towarzystwo oferuje ubezpieczenie domów drewnianych, choć ubezpieczenie domu z www.ubezpieczeniaonline.pl jest raczej możliwe. Co więcej, w danym przypadku jest również możliwe ubezpieczenie domu w budowie.

Jakich nieruchomości nie można ubezpieczyć?

Żadne towarzystwo nie ubezpieczy budowli zbudowanych bez potrzebnego zezwolenia lub budynków nie spełniających wymogów prawa budowlanego. Poza tym względem musimy się liczyć z poważnymi restrykcjami.

Ponadto firmy mogą odmówić ubezpieczenia następujących budynków: • wchodzących w skład gospodarstwa rolnego;

 • przemysłowych;

 • powierzchni mieszkalnej poniżej 50 proc. powierzchni całkowitej;

 • opuszczonych;

 • przeznaczonych do rozbiórki;

 • szklarni;

 • tuneli foliowych.


Podobnie rzecz się ma z mniejszymi budynkami wykonanymi wyłącznie z drewna jak altana czy antresola. Wiąże się to z większym ryzykiem wystąpienia szkody, niż ma to miejsce w przypadku budowli murowanych.

Silesian


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom