Portal Niedziela - 16 grudnia 2018 Albiny, Sebastiana, Zdzisławy     
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2018-03-14 Protest celników przeciwko ustawie o KAS

Celnicy protestują przeciwko ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej. Po reformie wielu z nich nie otrzymało propozycji pracy w nowym organie. Protestujący apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o spotkanie oraz dialog.


Krajowa Administracja Skarbowa powstała z połączenia Służby Celnej, Administracji Podatkowej oraz Kontroli Skarbowej. Wielu celników po wprowadzeniu ustawy nie dostało propozycji pracy w nowym organie.



– Jest niespotykaną rzeczą, żeby po 1989 r. zwalniać funkcyjnych działaczy związków zawodowych – podkreśla Robert Sznajder ze Związku Zawodowego „Celnicy.PL”.



Teraz celnicy kierują sprawy do sądów.



– Wojewódzkie sądy administracyjne stwierdziły, merytorycznie badając sprawę, że jak najbardziej przysługuje nam droga do sądów. Należało wydać decyzję, możemy się odwołać. Organ musi uzasadnić, dlaczego po 20-25 latach kogoś zwolnił, jakimi przesłankami się kierował, itd. – mówi Sławomir Siwy.



Obecna sytuacja doprowadziła do wielu rodzinnych tragedii.



– Koleżanka nasza w wyniku stresu, że nie otrzymała propozycji służby, poroniła. Było też wiele chorób, zawałów, stresów, leczenia u psychologów oraz tragedii rodzinnych – akcentuje Robert Sznajder.



Celnicy apelują także do premiera Mateusza Morawieckiego o spotkanie i dialog.



– Wysłaliśmy parę tygodni temu pismo do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o to, aby się spotkał i zażegnał ten spór – informuje Sławomir Siwy ze Związku Zawodowego „Celnicy.PL”.



Związkowcy oczekują zmian w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej.



– Chodzi choćby o nowelizację ustawy i przywrócenie kilkuset ludzi, którzy zostali zwolnieni na podstawie intryg – tłumaczy Sławomir Siwy.



Celnicy zapowiadają, że jeżeli sprawa nie zostanie rozwiązana, to zwrócą się o pomoc do unijnych instytucji.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 14 marca 2018





mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom