Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Resort energii pracuje nad programem rekompensat

Treść

W związku ze wzrostem cen prądu Ministerstwo Energii pracuje nad programem rekompensat. Rozwiązanie skierowane będzie do małych i średnich przedsiębiorców oraz gospodarstw domowych. O rosnących cenach energii słyszymy już od dłuższego czasu.

Szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski zapewnił, że wzrost w 2019 r. nie odbije się na rachunkach odbiorców, podłączonych do sieci na niskim napięciu. Ceny prądu pozostaną niezmienione niezależnie od tego, z jaką firmą mamy podpisane umowy.

Minister Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że na chwilę obecną zmiany cen dotyczą rynku hurtowego. To – jak wskazał – nie przekłada się jeden do jednego na zmiany dla odbiorców.

W analizach i rozważaniach związanych z cenami energii elektrycznej należy przede wszystkim odróżnić cenę energii elektrycznej w hurcie od opłat za energię, które ponoszą – w ramach otrzymanych rachunków – odbiorcy. Brak rozróżnienia tych dwóch różnych wielkości często prowadzi w przestrzeni publicznej do błędnych wniosków. Procentowa zmiana cen w hurcie nie przekłada się w proporcji jeden do jednego na zmianę rachunku za energię elektryczną płaconego przez odbiorców. Wynika to m.in. z faktu, że w płaconym rachunku są jeszcze inne niż cena energii elementy – koszty dystrybucji, akcyza, VAT itd. – powiedział Krzysztof Tchórzewski.

Kluczowy wpływ na ceny energii w obrocie hurtowym, na które zwraca uwagę resort energii, ma koszt uprawnień do emisji CO2. Obowiązek ich nabycia wynika z polityki klimatycznej UE. Ceny uprawnień do emisji CO2 z 5 euro za tonę w 2017 roku wzrosły do 25 euro w wrześniu tego roku.

Na wyższe ceny prądu ma też wpływ koszt paliwa. Ceny gazu ziemnego i węgla kamiennego na światowych rynkach są obecnie w trendzie wzrostowym.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 10 listopada 2018

Autor: mj

Tagi: Ministerstwo Energii