Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Dr J. Hajdasz: Sympozjum ,,Oblicza pandemii" wskazało ogromne obszary niedomówień i manipulacji medialnych, jakie pojawiły się w związku z pandemią koronawirusa w środkach masowego komunikowania

Treść

Sympozjum „Oblicza pandemii” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wskazało ogromne obszary niedomówień i manipulacji medialnych, jakie pojawiły się w związku z pandemią w środkach masowego komunikowania. Wierzę, że dziennikarze i medioznawcy zajmą się tym tematem szczegółowo powiedziała dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w środowym felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w Radiu Maryja.

29 stycznia 2022 roku w toruńskiej uczelni z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, odbyło się sympozjum „Oblicza pandemii”. [czytaj więcej]

Dr Jolanta Hajdasz podkreśliła, że nie milkną echa po sympozjum „Oblicza pandemii” zorganizowanej przez Akademię Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

– Padło na niej wiele ważnych i niezwykle aktualnych treści, które niestety rzadko znajdują właściwe miejsce w wielu mediach szczególnie tzw. mainstreamowych, czyli tych o największej liczbie odbiorców, czyli mówiąc wprost największych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych, gazet o największych nakładach i oczywiście największych portalach internetowych – podkreśliła gość Radia Maryja.

Jak zaznaczyła dr Jolanta Hajdasz, na sympozjum poruszane były tematy dotyczące oceny działań związanych z pandemią koronawirusa, przede wszystkim dotyczących „sposobów medycznych jej zwalczenia, metod leczenia, zasadności podejmowanych działań od budowania szpitali tymczasowych po przymus szczepień”.

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich poruszyła inny niż medyczny aspekt pandemii, o którym mówił w swoim wystąpieniu red. Jan Pospieszalski – to media i ich rola w czasie pandemii koronawirusa.

– W swoim referacie zatytułowanym „COVID-19 w przekazie medialnym”, red. Jan Pospieszalski zwrócił uwagę, że bez masowego działania grających na ludzkich emocjach mediów pandemia nie wywołałaby takiej psychozy strachu. To część mediów uznała, że można przyzwolić na to, by władze nakładały na obywateli radykalne, odbierające im podstawowe prawa i wolności restrykcje. Media były nie tylko akuszerem, czy sędzią tej historii, której doświadczamy, ale również współtwórcą tego, co potocznie nazywa się pandemią – powiedział publicysta. A życie szybko dopisało puentę do jego wystąpienia – przypomniała gość Radia Maryja.

We wtorek (1 stycznia 2022 roku) YouTube zablokował wykład dr. Zbigniewa Martyki, internisty, specjalisty chorób zakaźnych, który został zamieszczony przez Radio Maryja. Wystąpienie pt. „Wyzwania przed służbą zdrowia w dobie pandemii” zostało wygłoszone w sobotę 29 stycznia w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu podczas sympozjum „Oblicza pandemii”. [czytaj więcej]

– Portal społecznościowy YouTube pokazał nam wszystkim błyskawicznie jak bardzo to niewygodne dla niektórych mediów tematy, ponieważ zablokował wykład  jednego z prelegentów sympozjum, który został opublikowany na kanale Radia Maryja. Dlatego tym bardziej powinniśmy zapoznać się z materiałem opublikowanym na konferencji, tym bardziej że każda z występujących na niej osób ma uznany dorobek zawodowy poparty ogromnym praktycznym doświadczeniem i każda z występujących osób robiła to jawnie, pod własnym imieniem i nazwiskiem. W świecie,  w którym żyjemy, powszechną praktyką jest raczej anonimowość źródeł informacji rozchodzących się w internecie z prędkością światła, koniecznie więc trzeba docenić odwagę i powagę tych , którzy zdecydowali się zabrać na tym sympozjum głos. Trzeba poznać ich poglądy, choć wcale nie jest to, jak się okazuje, łatwe – podkreśliła dr Jolanta Hajdasz.

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zaznaczyła, że trzeba przyjrzeć się ostatniej blokadzie na koncie Radia Maryja.

Gość Radia Maryja zaznaczyła, że YouTube usunął wykład dr. Zbigniewa Martyki, internisty i specjalisty chorób zakaźnych po niecałych trzech dniach od jego wystąpienia , w chwili gdy jego wystąpienie miało ponad 300 tysięcy odsłon. [więcej]

– Wystąpienie pt. „Wyzwania przed służbą zdrowia w dobie pandemii” zostało wygłoszone w sobotę (29 stycznia 2022 roku) w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu podczas sympozjum „Oblicza pandemii”. Dr Zbigniew Martyka był jednym z prelegentów sympozjum. W swoim wystąpieniu mówił o wyzwaniach stojących przed służbą zdrowia w dobie pandemii koronawirusa. YouTube poinformował jedynie, iż  „film został usunięty z powodu naruszenia warunków korzystania z usługi YouTube”, nie uzasadniając tego w żaden inny, bardziej konkretny sposób.  Co mówił dr Zbigniew Martyka?  Mówił np. to, że do wzrostu zgonów pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 zdecydowanie przyczynił się paraliż służby zdrowia i „załatwianie” pacjentów w formie teleporady. Zwlekano wiele dni, nie lecząc pacjentów, ale zgadując, jakie leki powinno się podać – mówił lekarz. Zwrócił też uwagę na to, że ogłoszono pandemię, kiedy jeszcze nie było podstaw, aby taką stwierdzić, a przygotowaniem do tego była decyzja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która zmieniła kryterium rozpoznania pandemii. Działo się to nie tyle w naszym kraju, ale na całym świecie. Od początku, także w Polsce, podając w wiadomościach dane dotyczące ilości zakażeń, posługiwano się liczbami bezwzględnymi, by wyglądało to bardziej dramatycznie – podkreślał lekarz.

– Strach miały budzić wówczas zgony w ilości kilku czy kilkunastu na dobę, podczas gdy w Polsce z innych przyczyn umierało do tysiąca dwustu osób dziennie. Jaka to była skala porównawcza – słyszeliśmy w wykładzie. Żeby udramatyzować sytuację, pokazywano wielokrotnie salę wypełnioną trumnami, mówiąc, że są to trumny z ciałami osób zmarłych na COVID-19. Wkrótce okazało się, że pokazywano zdjęcia trumien z ciałami imigrantów, którzy zginęli w katastrofie kutra u wybrzeży Lampedusy wiele lat wcześniej – zwracał uwagę internista. W swoim felietonie nie jestem w stanie omówić całego jego wystąpienia. Zwracam na nie tylko uwagę przez to, że kanał społecznościowy YouTube ośmielił się je zablokować, czyli uczynić go niedostępnym dla tych, którzy dziś chcieliby sobie posłuchać tego wykładu w sieci. Oczywiście, że póki co można go jeszcze znaleźć w innym miejscu np. na kanale TV Trwam, ale nie mamy żadnej pewności, że wykład tego typu będzie w sieci dostępny zawsze. Mechanizm usuwania treści, z jakim mamy dzisiaj do czynienia jest tak bardzo groźny, ponieważ jest absolutnie nieformalny. Rzekomo „naruszyłeś regulamin” i nic więcej nie możesz zrobić, dziś usuwamy wykład jednego naukowca, jutro może kolejnego i następnego dnia pozostałych. W zalewie publikowanych dziś treści, przy nadprodukcji filmików, wywiadów, wykładów czy artykułów może większość z nas się nie zorientuje, że nie ma dostępu do ważnych i istotnych wiadomości, że coś jest usuwane z miejsc, w których przywykliśmy szukać i znajdować informacje. Stąd protest przeciwko tej blokadzie Centrum Monitorigu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, by nie przechodzić obojętnie wobec tych przejawów współczesnej cenzury – wyjaśniła dr Jolanta Hajdasz.

Gość Radia Maryja podkreśliła, że cenzura treści dotyczących pandemii koronawirusa staje się niestety faktem.

– Na razie jednak nie potrafimy jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: Kto w tym wypadku jest cenzorem, gdzie są ośrodki, które generują określone treści, a inne dla siebie niewygodne z tej przestrzeni publicznej usuwają? Infodemia, czyli po prostu nadmiar informacji, w tym informacji nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd podczas epidemii jest faktem, który potwierdziła także Światowa Organizacja Zdrowia, dlatego tak trudno jest nam zorientować się, co się w tej przestrzeni medialnej dzieje.  Infodemia powoduje dezorientację i chaos informacyjny, co prowadzi do błędnej oceny sytuacji przez decydentów i przez nas. Infodemia związana z COVID-19 polega na szerzeniu różnych form zniekształconej informacji, od rozprzestrzeniania informacji nieprawdziwych, niepotwierdzonych po tzw. „fake newsy” czyli świadome i zamierzone wprowadzanie opinii publicznej w błąd – zaznaczyła dr Jolanta Hajdasz.

– Sympozjum „Oblicza pandemii” wskazało ogromne obszary niedomówień i manipulacji medialnych, jakie pojawiły się w związku z pandemią w środkach masowego komunikowania. Wierzę, że dziennikarze i medioznawcy zajmą się tym tematem szczegółowo – podsumowała dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu dr Jolanta Hajdasz Sympozjum "Oblicza pandemii"