Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Red. W. Jakóbik: Należy liczyć się z możliwością, że Rosja całkowicie zatrzyma dostawę gazu. Węgiel zostanie z nami zatem na dłużej, bo bezpieczeństwo nakazuje używania każdej dostępnej elektrowni

Treść

Korekta polityki energetyczno-klimatycznej po ataku Rosji na Ukrainę jest widoczna w całej Europie. Nie mogąc polegać na gazie, który w 40 proc. pochodzi z Rosji, polega na tym, co ma, a często jest to węgiel. Tyczy się to chociażby Niemiec oraz innych krajów Europy Zachodniej. W Polsce tradycyjnie to też jest węgiel, który zostanie z nami na dłużej. Bezpieczeństwo nakazuje używania każdej dostępnej elektrowni, abyśmy mogli przyszykować się na ryzyko, o którym mówi Międzynarodowa Agencja Energetyczna. Należy liczyć się z możliwością, że Rosja całkowicie zatrzyma dostawę gazu – powiedział red. Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl, ekspert ds. energetycznych, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna zaapelowała, aby Europa przygotowała się na całkowite odcięcie dostaw gazu z Rosji. Szef podmiotu zwrócił uwagę, że niektóre kraje wracają do standardowych źródeł energii, co jest słusznym rozwiązaniem w bieżącej sytuacji.

– To kolejna wypowiedź zapowiadająca korektę polityki energetyczno-klimatycznej z punktu widzenia bezpieczeństwa. Rzeczywiście korekta polityki energetyczno-klimatycznej po ataku Rosji na Ukrainę jest widoczna w całej Europie. Nie mogąc polegać na gazie, który w 40 proc. pochodzi z Rosji, polega na tym, co ma, a często jest to węgiel. Tyczy się to chociażby Niemiec oraz innych krajów Europy Zachodniej. W Polsce tradycyjnie to też jest węgiel, który zostanie z nami na dłużej. Bezpieczeństwo nakazuje używania każdej dostępnej elektrowni, abyśmy mogli przyszykować się na ryzyko, o którym mówi Międzynarodowa Agencja Energetyczna. Należy liczyć się z możliwością, że Rosja całkowicie zatrzyma dostawę gazu – mówił red. Wojciech Jakóbik.

Jesteśmy w okresie wakacyjnym, w którym zapotrzebowanie na gaz jest najmniejsze. Sytuacja może się pogorszyć, kiedy wejdziemy w okres jesienno-zimowy.

– Jesienią i zimą zapotrzebowanie znowu wzrośnie w związku z tym, że gaz jest używany do ogrzewania. Z tego względu wtedy będzie najlepszy moment dla Rosji na uderzenie. Musimy mieć przygotowany scenariusz na taką sytuację, nawet jeśli do niej nie dojdzie – wskazał redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.

Gość Radia Maryja podkreślił, że z jednej strony ceny gazu na razie nie spadną, ale z drugiej strony w Polsce ich wzrost nie będzie skokowy.

– W Polsce mamy mechanizm, który będzie ograniczał wzrost cen, ponieważ taryfy, które na początku bieżącego roku wzrosłyby o kilkaset procent z uwagi na kryzys energetyczny, wzrosły ostatecznie o dużo mniej, ponieważ zostały rozbite na trzy lata. Ten mechanizm ma obowiązywać aż do 2027 roku, czyli prawdopodobnie będziemy widzieć konsekwentny wzrost cen gazu w Polsce, ale nie tak duży, ponieważ zostanie rozsmarowany na dłuższy czas. Po kilku latach kryzysu energetycznego, być może także ekonomicznego, w całej Europie wyjdziemy silniejsi – powiedział ekspert ds. energetyki.

Sejm uchwalił ustawę w sprawie rekompensat za węgiel. Gwarantowana cena węgla za tonę będzie wynosić 996,60 złotych.

– To rozwiązanie doraźne, które będzie kolejnym elementem polityki pomocy społecznej widocznej na przykład w przypadku dodatku energetycznego (…). Do tego dochodzą 3 tony węgla w gwarantowanej, czyli niższej cenie, które także będą doraźną pomocą. Już w sierpniu powinniśmy mieć możliwość skorzystania z tej opcji – podsumował red. Wojciech Jakóbik.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem red. Wojciecha Jakóbika można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 23

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: bezpieczeństwo energetyczne węgiel Wojciech Jakóbik