Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Węgry wyraziły zgodę na członkostwo Szwecji w NATO

Treść

Szwecja będzie członkiem NATO. Po długiej batalii Węgry wyraziły zgodę na jej członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Po ataku Rosji na Ukrainę chęć przystąpienia do sojuszu obronnego NATO wyraziła Finlandia i Szwecja. Oba państwa w maju 2022 roku złożyły wnioski akcesyjne. Cały proces długo blokowała Turcja, która miała konkretne postulaty. Ostatecznie najpierw wyraziła zgodę na przystąpienie Finlandii, która od kwietnia ubiegłego roku formalnie jest już w szeregach Sojuszu Północnoatlantyckiego, a następnie, po wielu miesiącach negocjacji, zgodziła się na członkostwo Szwecji. Aby jednak i ona mogła stać się częścią NATO, akcesję musiały zaakceptować jeszcze Węgry, które jako jedyne do tej pory tego nie zrobiły.

– Mamy długie stosunki z krajem nordyckim, zabarwione kilkoma sporami. Wielu próbowało wtrącać się z zewnątrz w rozstrzyganie naszych sporów, a to nie pomogło, ale utrudniło sprawę. Węgry są krajem suwerennym i nie tolerują, aby inni dyktowali czy to treści porozumienia, czy też terminu jego zawarcia – mówił premier Węgier, Viktor Orban.

Państwa członkowskie podejmowały wiele prób, by przekonać Budapeszt do podjęcia decyzji, dzięki której NATO będzie mogło zyskać nowego sojusznika. We wtorek, podczas otwarcia wiosennej sesji węgierskiego parlamentu, Viktor Orban zwrócił się do Izby, by ta zatwierdziła przystąpienie Szwecji do Paktu Północnoatlantyckiego.

– Szwedzko-węgierska współpraca wojskowa i przystąpienie Szwecji do NATO wzmocnią bezpieczeństwo Węgier, dlatego proszę moich kolegów prawodawców o zatwierdzenie w dzisiejszym głosowaniu przepisów dotyczących przystąpienia Szwecji do NATO – podkreślił Viktor Orban.

W głosowaniu Parlament Węgier poparł akcesję Szwecji do NATO. Ratyfikacja musi zostać jeszcze podpisana przez głowę państwa lub przewodniczącego Izby. Natomiast przeciwnicy Viktora Orbana wytykają mu, że bez uzasadnienia wstrzymywał Szwecji przystąpienie do Paktu Północnoatlantyckiego.

– Każdy powinien zrozumieć, że Ukraińcy bronią nie tylko własnego kraju, ale także Europy. Dlatego też w naszym interesie byłoby, aby szwedzkie siły zbrojne przystąpiły do NATO i wzmocniły ten sojusz obronny – mówił obywatel Węgier.

Szwecja, pod względem liczebności, nie dysponuje imponującą armią. Łącznie to ok. 20 tys. żołnierzy i drugie tyle organizacji paramilitarnych. Są to jednak wojakowi znakomicie wyszkoleni i wyposażeni – zauważył dr hab. Tomasz Kubin z Uniwersytetu Śląskiego.

– Oprócz tego, szwedzki przemysł zbrojeniowy stoi na bardzo wysokim poziomie i wraz z akcesją Finlandii, Morze Bałtyckie będzie niemalże w pełni kontrolowane przez państwa NATO, co ze strategicznego punktu widzenia znacznie utrudniłoby Rosji podejmowanie jakichś działań wojskowych na tym akwenie – tłumaczył dr hab. Tomasz Kubin.

Szwecja będzie 32. członkiem NATO.

TV Trwam News

źródło: radiomaryja.pl, 26 lutego 2024

Autor: dj