Portal Środa - 25 listopada 2020 Elżbiety, Katarzyny, Klemensa      "Jest światło i nieustający dzień tam, gdzie panuje miłość". ks. Tadeusz Olszański
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2020-10-14 Jak wybrać lodówkę? Poznaj 4 sprawdzone porady!

Lodówka to sprzęt niezbędny w każdej kuchni. Powinna być nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna i energooszczędna. Wiele osób sądzi, że właściwa lodówka może znacznie ułatwić życie swoim właścicielom - wystarczy kupić model, który będzie odpowiadał stawianym mu wymaganiom. Zatem, jak wybrać lodówkę, aby nie żałować swojej decyzji?


Lodówkę kupujemy zazwyczaj raz na kilka lat. Nic więc dziwnego, że stając przed jej wyborem długo zastanawiamy się, który model będzie najlepszy. Pod uwagę trzeba wziąć zarówno kwestie techniczne, jak i estetyczne.


Design lodówki


Choć nie jest to najważniejsze kryterium, wielu kupujących zaczyna właśnie od niego. Design jest ważny, ponieważ lodówka, jako jeden z największych sprzętów w kuchni, jest bardzo widoczna. Musi więc pasować do stylu, w jakim została urządzona kuchnia. Fakt ten nabiera jeszcze większego znaczenia, jeśli kuchnia stanowi część salonu, a więc jest otwarta na najważniejszą część mieszkania i widoczna dla każdego gościa. W przypadku lodówek do zabudowy, design ma znaczenie marginalne, ponieważ zewnętrzna część sprzętu z pewnością będzie dopasowana do pozostałych mebli. Jednak jeśli wybierzemy model wolnostojący, warto zwrócić uwagę na jego kolor, sposób wykończenia oraz w którą stronę i w jaki sposób otwierają się drzwi. W sklepach takich jak https://www.euro.com.pl/lodowki.bhtml można znaleźć bardzo szeroki wybór lodówek, dlatego dopasowanie sprzętu do designu kuchni nie stanowi żadnego problemu.


Klasa energetyczna


Lodówka to sprzęt, który działa non stop, a więc nieprzerwanie pobiera energię, dlatego kluczowe znaczenie dla efektywności energetycznej tego urządzenia będzie miała klasa energetyczna. Wskaźnik ten mówi o tym, ile energii zużywa dany sprzęt w ciągu roku, przy czym są to wartości szacunkowe, przypuszczalne. Jak dotąd najwyższą klasą energetyczną w przypadku lodówek jest klasa A+++ i uznaje się ją za najlepszą dla gospodarstwa domowego. Choć rzeczywiście lodówka o klasie A+++ będzie najoszczędniejsza, to wartość zaoszczędzonych na rachunkach za prąd pieniędzy w trakcie roku może nie zrekompensować kwoty, jaką trzeba zapłacić za tę lodówkę. Różnice w cenie między sprzętami o klasie niższej, a więc A++, a tymi o klasie A+++ są znaczące, natomiast oszczędności mogą nie być już tak pokaźne. Zatem, wybierając klasę energetyczną lodówki, warto za każdym razem dokonać stosownych obliczeń i sprawdzić, po ilu latach zwróci się dopłata do modelu energooszczędnego.


Funkcjonalność


Funkcjonalność lodówki jest częściowo związana z jej rozmiarem. Modele szerokie i wysokie mają znacznie więcej miejsca w środku niż te standardowe, a dzięki temu mamy nie tylko więcej przestrzeni do przechowywania produktów spożywczych, ale również możliwość wyboru sprzętu z dodatkowymi funkcjami, np. kostkarką lub chłodziarką do napojów. Obecnie standardem jest wykorzystywanie w lodówkach technologii No Frost - posiada ją niemal każdy dostępny na rynku model. Dzięki niej nie tylko nie trzeba okresowo rozmrażać lodówki, ale również przechowywana w niej żywność dłużej zachowuje świeżość. Oprócz systemu No Frost, do przydatnych technologii należy również rozwiązanie Twin Cooling, według którego chłodziarka i zamrażarka chłodzone są niezależnie od siebie, przez co można jeszcze lepiej wykorzystywać możliwości lodówki.


Do przydatnych funkcji należą również:  • komora 0 stopni, stanowiąca miejsce idealne do przechowywania mięs, ryb, owoców morza czy serów. Panująca w niej temperatura jest optymalna dla tego rodzaju żywności, ponieważ wydłuża nieco przydatność do spożycia produktów, które w innych warunkach szybko się psują.

  • szuflada na mięso - panuje w niej niższa niż w pozostałej części lodówki temperatura, a jednocześnie nieco wyższa, niż w komorze 0 stopni. To doskonałe warunki do przechowywania mięsa.

  • filtr lub powłoka antybakteryjna - zapobiega namnażaniu się we wnętrzu lodówki bakterii, dzięki czemu żywność dłużej zachowuje świeżość i smak.

  • sygnał niedomkniętych drzwi - to sygnał dźwiękowy, który ostrzega użytkowników o tym, że drzwi lodówki są niedomknięte lub zbyt długo otwarte.


Opis innych przydatnych funkcji można znaleźć na https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-lodowka-jak-wybrac.bhtml.


Jak wybrać lodówkę? Skorzystaj z podpowiedzi specjalistów


Osoby, które nie chcą lub nie potrafią samodzielnie wybrać lodówki, mogą skorzystać z podpowiedzi specjalistów. Te można znaleźć w rankingach lodówek, np. https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-lodowek.bhtml. Zawarte w nich informacje nie tylko podpowiedzą, którą lodówkę warto wybrać, ale również dlaczego. To również dobry sposób na porównanie własnego wyboru z podpowiedziami specjalistów. Ranking opiera się na informacjach o aktualnie najlepszych lodówkach, które dostępne są na rynku, a ich uszeregowania dokonują osoby, które doskonale znają się na tego typu sprzętach. Można więc w pełni zaufać ich profesjonalnemu osądowi.

Silesian


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom