Portal Środa - 25 listopada 2020 Elżbiety, Katarzyny, Klemensa      "Jest światło i nieustający dzień tam, gdzie panuje miłość". ks. Tadeusz Olszański
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2020-11-20 Powstały wytyczne stosowania teleporad oraz nowy program odbudowy zdrowia Polaków

W Ministerstwie Zdrowia powstały wytyczne stosowania teleporad oraz nowy program odbudowy zdrowia Polaków. To działania, które mają poprawić dostępność leczenia w Polsce.


Do resortu zdrowia zaczęły docierać sygnały o problemach z dostępnością lekarzy pierwszego kontaktu oraz lekarzy specjalistów.– Z jednej strony, jest to uzasadnione COVID-em, bo przecież łóżka przeznaczone dla chorych z COVID-em biorą się z infrastruktury, która do tej pory leczyła w innych zakresach. Z drugiej strony, widzimy pewne elementy, które ograniczają dostępność do leczenia w innych zakresach chorobowych – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia.Takimi elementami są m.in. teleporady, które zdominowały bezpośrednie kontakty z lekarzem. Teraz opracowano zespół wytycznych, kiedy teleporada powinna być zastosowana, a kiedy nie. Ministerstwo zapowiedziało monitoring dostępności do placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej.– Monitorowanie odbywa się zarówno w trybie wykonywanych telefonów, sprawdzania, czy można się dodzwonić, bo tak pacjenci zgłaszali czy identyfikowali problemy z kontaktem. Również prowadzimy kontrole szczególnie w tych jednostkach, gdzie na początku nie można się dodzwonić, gdzie nie można uzyskać kontaktu – powiedział szef resortu zdrowia.Jednym z niepokojących sygnałów jest to, że Polacy, ze względu na strach przed zakażeniem rezygnują z kontynuowania leczenia innych schorzeń.– Hasło „Zostań w domu” nie dotyczy kontynuacji leczenia oraz tego, kiedy źle się czujemy. Lekarza trzeba odwiedzać – podsumował Adam Niedzielski.Odwiedzanie lekarza wpływa na ogólny stan zdrowotny społeczeństwa. Minister zapowiedział uruchomienie programu odbudowy zdrowia Polaków. Program ruszy najprawdopodobniej z początkiem 2021 roku. Zakłada on m.in. powstanie krajowej sieci kardiologicznej oraz rozszerzenie krajowej sieci onkologicznej.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl, 18

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom