Portal Środa - 25 listopada 2020 Elżbiety, Katarzyny, Klemensa      "Jest światło i nieustający dzień tam, gdzie panuje miłość". ks. Tadeusz Olszański
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2020-11-20 Stanowisko Polski ws. budżetu Unii Europejskiej

W Sejmie zostanie dziś przedstawiona uchwała dotycząca budżetu Unii Europejskiej. Zdaniem polskiego rządu tzw. mechanizm pieniądze za praworządność jest niebezpieczny i służy rozbiciu Unii. Weto w tej sprawie zgłosiły też Węgry i Słowenia.


Prezydencja niemiecka naciska, by państwa członkowskie osiągnęły porozumienie w sprawie unijnego budżetu.– W obecnej sytuacji kluczową kwestią jest uruchomienie Funduszu Odbudowy i na to liczą przede wszystkim państwa południowej Europy, najmocniej dotknięte kryzysem covidowym. W tej sytuacji, jeżeli Holandia i inne państwa Północy wprowadziły warunek wprowadzenia właśnie zasady praworządności, to państwa Południa nie będą tego kwestionować, dlatego że w ich interesie jest jak najszybsze uruchomienie tych środków – zauważył politolog dr Marcin Kędzierski.Na warunki Unii nie zgodziły się Węgry.– Połączenie kwestii finansowych i gospodarczych ze sporami politycznymi byłoby poważnym błędem podważającym jedność Europy. […]Wobec braku obiektywnych kryteriów i możliwości odwołania się nie można na tym opierać procedury karzącej państwo członkowskie – powiedział Victor Orban, premier Węgier.Nie ma też zgody Słowenii, która wzywa do szukania kompromisu.– Dzięki temu instrumentowi większość w Radzie Europejskiej będzie decydowała o tym, czy praworządność jest przestrzegana, czy też nie. Tak więc będzie o tym decydowała większość polityczna. Jeśli do tego dojdzie, będzie to koniec Unii Europejskiej – zaakcentował Janez Jansza, premier Słowenii.Dr Marcin Kędzierski, politolog, zwrócił uwagę, że dyskusja wokół praworządności ma charakter bardziej polityczny niż prawny, jednak nie jest ona zupełnie bezpodstawna.– W ostatnich latach doświadczaliśmy sytuacji, w których niektóre państwa członkowskie defraudowały środki z funduszy europejskich. Natomiast pozostaje otwarte pytanie, czy te dyskusje wokół praworządności powinny dotyczyć kwestii reformy sądownictwa. To jest element sporu, na którym najbardziej zależy Polsce – oznajmił dr Marcin Kędzierski.Podobne zdanie płynie także z Polski. Opozycja próbuje wymusić na rządzie zmianę decyzji.– Dzisiaj każdy, kto grozi wetem w stosunku do dobrego budżetu dla Polski, zdradza polski interes narodowy – mówił Borys Budka, przewodniczący PO.Borys Budka wezwał premiera, by poparł nowy mechanizm, a następnie podał się do dymisji. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki określił mechanizm jako próbę obejścia traktatów unijnych poprzez rozporządzenie.– Domagamy się przede wszystkim tego, żeby UE nie była Unią podwójnych standardów, żeby była Unią równych, a nie Unią równych i równiejszych – podsumował premier Mateusz Morawiecki.Pojęcie praworządności jest niejasne i może być dowolnie interpretowane. W konsekwencji mechanizm mógłby zostać dowolnie użyty przeciwko dowolnemu państwu członkowskiemu – zauważył premier. Dziś w Sejmie ma przedstawić uchwałę, która wskaże wszystkie aspekty dot. unijnego budżetu.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl, 19

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom