Portal Sobota - 23 stycznia 2021 Fernandy, Jana, Rajmundy     "Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego człowieka" - Lew Tołstoj
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2020-11-24 Co wpływa na koszt budowy garażu?

Na wysokość wydatków związanych z budową garażu wpływa wiele czynników, takich jak wielkość budynku czy materiał, z jakiego zostanie on wykonany. Nie bez znaczenia pozostaje również wybór bramy – np. drzwi garażowe uchylne są nieco tańsze od segmentowych. Jak oszacować koszt budowy i na czym można zaoszczędzić?


Jaki typ garażu jest najtańszy w budowie?


O budowie garażu warto pomyśleć już na etapie wyboru projektu domu. Na ostateczną decyzję wpływ powinny mieć zarówno oczekiwania i potrzeby inwestora, jak i kształt działki. Garaż wbudowany w bryłę domu jest najtańszy w budowie w przeliczeniu na mkw – szacuje się, że jest to wydatek ok. 800 – 1000 zł/m², czyli ok. 24 000 – 30 000 zł za garaż o powierzchni 30 m². Wybudowanie garażu wolnostojącego o podobnej wielkości będzie zaś kosztowało ok. 43 000 zł, przy czym doliczyć należy jeszcze kupno projektu. Oczywiście koszt budowy garażu nie powinien być jedynym kryterium jego wyboru.


Na niektórych działkach lepszym rozwiązaniem bywa postawienie obiektu wolnostojącego. Garaż o dużej powierzchni może ponadto zaburzać bryłę domu, dlatego w przypadku budynków z dwoma lub trzema stanowiskami rozsądniejsze jest oddzielenie go od części mieszkalnej. Warto jednak pamiętać, że budowa garażu o powierzchni przekraczającej 35 m² wymaga pozwolenia. W przypadku mniejszych obiektów wystarczy tylko zgłosić w odpowiednim urzędzie zamiar ich postawienia na działce.


Materiał wpływa na koszt budowy


Najtańszą opcją jest z pewnością postawienie garażu blaszanego. Najprostszy model jednostanowiskowy kosztować może ok. 1500 zł, zaś za garaż dwustanowiskowy zapłacić trzeba ok. 3000 – 5000 zł. Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko niska cena, ale i szybki montaż. Dodatkowo można go ocieplić i otynkować, co pozytywnie wpłynie na jego funkcjonalność i z pewnością poprawi estetykę budynku. Trzeba jednak zaznaczyć, że garaż blaszany jest mniej solidny od murowanego i nie zapewni skutecznej ochrony przed włamywaczami. Osoby szukające czegoś bardziej trwałego powinny więc zdecydować się na garaż murowany. W tym przypadku na wspomniany wyżej szacowany koszt budowy wpływa m.in. rodzaj konstrukcji dachowej – dach jednospadowy jest tańszy od dwuspadowego. Oczywiście wysokość wydatków związanych z budową takiego garażu w dużej mierze uzależniona jest także od wielkości budynku.


Drzwi garażowe uchylne, rozwierane, a może brama segmentowa?


Na całkowity koszt budowy garażu wpływa też wydatek związany z zakupem odpowiedniej bramy. Do niedawna najbardziej popularnym rozwiązaniem były drzwi garażowe uchylne cechujące się wygodą użytkowania, wysoką estetyką, prostą konstrukcją przekładającą się na bezawaryjność i atrakcyjną ceną. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się także nowoczesne bramy segmentowe wyposażone w napęd, które zajmują niewiele miejsca i doskonale sprawdzają się nawet przy krótkich podjazdach, ponieważ umożliwiają parkowanie auta bezpośrednio przed garażem. Atrakcyjne cenowo są też tradycyjne dwuskrzydłowe bramy rozwierane, które pozwalają w pełni wykorzystać przestrzeń wewnątrz budynku, ale wymagają nieco miejsca przed garażem. W razie opadów śniegu jest też konieczne jego odgarnianie na podjeździe.


Na co zwracać uwagę budując garaż?


Chociaż istotne znaczenie ma niewątpliwie koszt budowy garażu, trzeba pamiętać, że jest to inwestycja na lata i należy ją dobrze przemyśleć. Szukając odpowiedniego projektu warto mieć na uwadze nie tylko aktualne potrzeby domowników, ale również te, które mogą pojawić się w przyszłości – jeśli więc np. w rodzinie pojawi się dodatkowy samochód, zbyt ciasny garaż okaże się nie wystarczający.


W domach bez piwnicy czy strychu większy garaż posłuży nie tylko jako miejsce do przechowywania samochodu, ale również sprawdzi się jako składzik na rzadziej używane przedmioty, sprzęt sportowy lub narzędzia ogrodnicze. Mając do dyspozycji więcej przestrzeni łatwo będzie też w budynku wygospodarować niewielki warsztat majsterkowicza. Projekt garażu powinien więc przede wszystkim zapewniać funkcjonalność i spełniać potrzeby inwestora.

Silesian


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom