Portal Sobota - 23 stycznia 2021 Fernandy, Jana, Rajmundy     "Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego człowieka" - Lew Tołstoj
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2021-01-14 Dalsze negocjacje rządu z górnikami

W Katowicach ruszy dziś kolejna tura rozmów na linii górnicy – rząd. Spotkanie ma rozpocząć faktyczne negocjacje treści umowy społecznej z branżą.


W połowie grudnia górnicy otrzymali od przedstawicieli resortu aktywów państwowych m.in. wstępną propozycję projektu umowy. Dokument spotkał się z krytycznym przyjęciem związkowców.


Dziś górnicy mają przedstawić własną propozycję. Strona społeczna spodziewa się, że rząd poprosi o czas na zapoznanie się z nią.


Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, również spodziewa się, że dzisiejsze spotkanie nie będzie ostatnim.– Nastawienie jest bardzo dobre, bo działamy w duchu wrześniowego porozumienia. Spodziewamy się, że strona społeczna przedstawi swój projekt umowy. Wtedy my, czyli strona rządowa będziemy się odnosić do tego projektu. Prawdopodobnie będziemy jeszcze się spotykać w tej sprawie. Nie sądzę, aby było to nasze ostatnie spotkanie pozwalające zbliżyć się do wypracowania wspólnego dokumentu – wyjaśnia Artur Soboń.Wstępne porozumienie, które ma być bazą do dalszych negocjacji, strony zawarły we wrześniu ubiegłego roku. Określa ono zasady i tempo transformacji i wyznacza plan zamykania poszczególnych kopalń do 2049 r.


Zgodnie z umową, górnicy mają mieć zagwarantowaną pracę do emerytury, a jeśli nie będzie to możliwe, zostaną objęci osłonami socjalnymi. 13 kopalń, których dotyczy dokument, zatrudnia obecnie ok. 56,5 tys. pracowników na terenie 43 gmin.


RIRM


Żródło: radiomaryja.pl, 13

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom