Portal Czwartek - 4 marca 2021 Adrianny, Kazimierza, Wacława     "Tylko Bóg jest oparciem dla wszystkich wartości, tylko On nadaje ostateczny sens naszej ludzkiej egzystencji." - Jan Paweł II
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2021-01-19 Black Friday - czyli największe święto zakupów na świecie

Kupowanie na promocjach to czysta przyjemność. Dlatego też w Black Friday sklepy pełne są klientów, chcących nabyć towary w atrakcyjnych cenach. Co jednak naprawdę opłaca się wtedy kupić? Jak zaplanować zakupy, by były w pełni satysfakcjonujące?  


O Black Friday słyszał już chyba każdy. To największe na świecie święto rozmaitych promocji. Tego dnia taniej kupimy dosłownie wszystko. Wyprzedaże, drastyczne obniżki cen, rabaty, czy akcje w stylu ''2+2 gratis'' organizują wtedy niemal wszystkie sklepy, a coraz częściej także restauracje, czy inne lokale usługowe. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że w tak zwany czarny piątek wszyscy tak chętnie robimy zakupy. Często mówi się, że jest to bowiem ''najtańszy'' dzień w całym roku. A przecież chyba każdy z nas czuje satysfakcję w chwili zaoszczędzenia kilku złotych podczas kupowania rzeczy. W przypadku Black Friday w naszej kieszeni może pozostać jednak nie tylko kilka, ale nawet kilkaset złotych. To naprawdę zachęcające. Sprawdźmy więc, jak przygotować się do święta wyprzedaży tak, by kupować z głową. Dowiedzmy się też, czym jest Cyber Monday.


Black Friday — skąd się to wzięło? 


Ciekawe jest, że black friday to obecnie jedno z największych świąt komercyjnych na świecie. Obchodzi się je bowiem już niemal na każdym kontynencie. Od kilku lat ogromną popularnością cieszy się także w Polsce. Z roku na rok pojawiają się u nas w związku z tym coraz bardziej atrakcyjne akcje promocyjne.


Czarny piątek nie wziął się znikąd. Jak z pewnością wiele osób się domyśla, ojczyzną całej tej koncepcji są Stany Zjednoczone. To właśnie tam narodził się Black Friday i obchodzony był na długo, nim dotarł do Europy, czy też Azji. Co ciekawe, święto promocji nie pojawiło się w kalendarzu z dnia na dzień. Można powiedzieć, że ewoluowało ono przez lata.


Black Friday wypada zawsze na dzień po Dniu Dziękczynienia. I to nie jest przypadek. Właśnie tego dnia bowiem, tuż po wspólnym świętowaniu, rodziny często wybierały się na wspólne zakupy. Mówi się, że ten dzień w kalendarzu był dla sprzedawców najlepszym w roku pod względem zysku. Z czasem więc zaczęto organizować promocje, by jeszcze bardziej zachęcić ludzi do zakupów. I tak właśnie krok po kroku powstawało święto promocji.


Wirtualnym odpowiednikiem Black Friday, jest Cyber Monday. Wypada on w pierwszy poniedziałek po czarnym piątku. Tego dnia promocje i akcje rabatowe organizują przede wszystkim sklepy online. Jest to więc absolutna gratka dla zwolenników zakupów internetowych.


Cyber Monday i Black Friday — kiedy wypada w 2021 roku?


Co roku głównym pytaniem dotyczącym czarnego piątku jest, to kiedy właściwie wypada. Wiemy już, że Black Friday jest dzień po amerykańskim Dniu Dziękczynienia. Tym samym oznacza to, że jest to święto ruchome. Dzień Dziękczynienia wypada bowiem zawsze w ostatni czwartek listopada. Black Friday natomiast w ostatni piątek tego samego miesiąca. W roku 2021 będzie to dokładnie 26 listopada.


Internetowe święto promocji, czyli cyber monday wypada w poniedziałek, trzy dni później. Czyli zakupy online w świetnych cenach zrobimy 29 listopada. Warto już dziś zaplanować, co kupimy tego dnia.


Co warto kupić w Blac Friday i Cyber Modnay? 


Drogi produkt plus duży rabat zawsze równać się będzie dużej oszczędności. Z tego też powodu największe ''zatrzęsienie'' w Black Friday przechodzą wszystkie sklepy ze sprzętem RTV i AGD. Rzeczywiście, w ten sposób możemy tego dnia zatrzymać w kieszeni kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych.


Czarny piątek, a także Cyber Monday to świetne okazje, by nabyć nowy sprzęt elektroniczny. Wiele osób przez cały rok czeka na tę datę, by kupić telewizor, smartfona, czy laptopa. To właściwie jedyna szansa, by wyposażyć się w takie urządzenia za tak niską cenę.


Oczywiście to, co znajdzie się w naszym koszyku zakupowym w święto promocji, zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb. Wiele osób w Black Friday stawia też na zakupy odzieżowe. Świetne promocje organizują również liczne perfumerie i drogerie.


Black Friday — jak zaplanować zakupy? 


Zakupowe szaleństwo występujące w Black Friday i Cyber Monday sprzyja nieprzemyślanym decyzjom. Tego dnia bardzo wiele osób wydaje pieniądze na rzeczy zbędne jedynie dlatego, że ich cena jest niecodzienna. To spory błąd. W końcu lepiej nie kupować nic niż coś, co trafi na dno naszej szafy, strych, czy do garażowych pudeł. Dlatego też zawsze przed czarnym piątkiem róbmy sobie po prostu listę zakupów. To banalnie prosty, a jednocześnie niezwykle skuteczny sposób na to, by święto promocji zapewniło nam realną oszczędność.


Zakupy w Black Friday — czy to się naprawdę opłaca? 


Black Friday to bez wątpienia świetna okazja do zakupów. Pamiętajmy jednak, by robić je z głową. Idealną receptą na udany czarny piątej, jest po prostu kupowanie rzeczy, które są nam rzeczywiście potrzebne. Nie ma jednej kategorii produktów, które rzeczywiście warto wybrać. Natomiast jeśli uda się nam znacznie taniej nabyć coś, co i tak mieliśmy w planie kupić, to będzie to nasz mały sukces i duża oszczędność.

Silesian


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom