Portal Czwartek - 4 marca 2021 Adrianny, Kazimierza, Wacława     "Tylko Bóg jest oparciem dla wszystkich wartości, tylko On nadaje ostateczny sens naszej ludzkiej egzystencji." - Jan Paweł II
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2021-01-20 CIT-8 - czym jest i jak go wypełnić?

Najbardziej popularną deklaracją podatkową jest znany nam wszystkim PIT. Nie każdy jednak wie, że istnieje również coś takiego, jak CIT-8. Czym jest i w jaki sposób należy go wypełnić?


Czym jest deklaracja CIT-8?


Deklaracja CIT-8 jest deklaracją podatników podatku od osób prawnych. Mówiąc prościej, CIT-8 jest obowiązkiem, którego dopełnić musi każda organizacja pozarządowa. Jest to informacja, a mówiąc inaczej-zeznanie, na temat tego, jakie przychody i koszty zyskała organizacja w poprzednim roku podatkowym, a także informacja na temat tego, czy będzie ona płaciła podatek dochodowy od osób prawnych. Większe organizacje zazwyczaj są zwolnione z obowiązku płacenia tego podatku, ale aby móc skorzystać z tej ulgi, muszą wykazać to właśnie przy pomocy formularza CIT-8.W jakim terminie i w jaki sposób składa się CIT-8?


Od roku 2019 w większości przypadków CIT-8 online składa się tylko w formie elektronicznej. Elektroniczny jest także podpis, a gotowy formularz zostaje przekazany do urzędu także drogą elektroniczną. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu i sporą automatyzację całego procesu. Jedynym przypadkiem, w którym CIT-8 musi zostać złożony w formie papierowej jest zeznanie składane przez organizacje posiadające jedynie dochody zwolnione z podatku dochodowego osób prawnych i te, które nie składają PIT-ów za osoby fizyczne w tym samym roku, w którym składają CIT-8.


Obowiązują ścisłe, nieprzekraczalne terminy składanie formularza CIT-8. Tym terminem jest okres 3 miesięcy od daty zakończenia roku podatkowego danej jednostki. Oznacza to, że CIT-8 musi być złożony nie później niż ostatniego dnia marca kolejnego roku, za który składana jest deklaracja CIT-8.


Ile wynosi podatek dochodowy od osób prawnych?


Podatek dochodowy od osób prawnych wynosi 19% jego podstawy, przy czym ta zasada ma zastosowanie w przypadku podatników, których dochody w danym roku nie przekroczyły równowartości 1 200 000 euro. Podatek wpłaca się w zaliczkach, a zaliczka jest różnicą między podatkiem należnym od dochodu od początku roku, a sumą wszystkich należnych za poprzednie miesiące zaliczek.


Jak wypełnić CIT-8?


Najłatwiej jest skorzystać z gotowego oprogramowania, które w łatwy spo0sób przeprowadzi Cię przez cały proces składania deklaracji CIT-8. Na pierwszej stronie formularza należy wpisać numer NIP i dane organizacji, a także wskazać okres, którego dotyczy dane zeznanie. Wskazać należy także miejsce złożenia zeznania oraz właściwy organ urzędu skarbowego. Należy podać także, jakie załączniki załączamy do zeznania. Jeśli organizacja ma dochód, który jest zwolniony z podatku, ma obowiązek złożyć załącznik CIT-8/0.


Kiedy te podstawowe dane są już uzupełnione, pozostaje obliczyć przychody. Najłatwiej jest dokonać tego za pomocą gotowego oprogramowania, które zsumuje wszystkie źródła. Kiedy wiesz już, jakie były zyski, czas na obliczenie kosztów. Tutaj zasada jest ta sama. Należy wypisać wszystkie koszty, a następnie je zsumować. Po odjęciu kosztów od przychodów otrzymasz dochód- jeśli jest dodatni, jest to nadwyżka, jeśli ujemny- organizacja poniosła straty. Na końcu pozostaje obliczenie podstawy opodatkowania i obliczenie kwoty wolnej od podatku. Gotowy dokument podpisuje się elektronicznie i drogą elektroniczną wysyła się go do urzędu skarbowego odpowiedniego dla danej jednostki. Najłatwiej jest skorzystać z gotowego oprogramowania, wtedy ryzyko błędu czy pomyłki i konieczność późniejszej korekty jest najmniejsze. Deklaracja CIT-8 nie jest trudna do wypełnienia, a gotowe programy pozwalają przejść przez cały proces w łatwy sposób.

Silesian


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom