Portal Czwartek - 4 marca 2021 Adrianny, Kazimierza, Wacława     "Tylko Bóg jest oparciem dla wszystkich wartości, tylko On nadaje ostateczny sens naszej ludzkiej egzystencji." - Jan Paweł II
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2021-01-22 Rząd przeznaczy 220 mln zł na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży

Będzie wsparcie dla psychiatrii dziecięcej. Rząd przedstawił szczegóły programu pomocy psychiatrycznej i psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Według zapowiedzi, 220 mln zł zostanie przeznaczone na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży.


Dzieci coraz częściej mają problemy psychiczne. Wpływają na to m.in. media społecznościowe, gdzie młodzi spotykają się z hejtem. Problemy psychiczne dzieci pogłębiły się także na skutek izolacji w związku z trwającą pandemią. Dużym obciążeniem są również rozwody rodziców.– To uderza w depresję albo w taką nadpobudliwość dzieci, co też wiąże się z przemocą, z różnymi problemami społecznymi. (…) Trauma, złe doświadczenie będzie się odbijało w przyszłości w ich rodzinach czy też w samym otoczeniu domowym – mówi Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty.Psychiatria dzieci od wielu lat była zaniedbywana – zauważa dr Iwona Mazur, dyrektor Dziennego Ośrodka Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu.– Ona od bardzo wielu lat jest niedofinansowana. Była pomijana w różnych dotacjach czy przeznaczaniu środków finansowych na rozwój i wsparcie psychiatrii. Potrzebujemy każdego rodzaju wsparcia. (…) Potrzebujemy wsparcia finansowego dla procesu kształcenia, szkolenia właściwej kadry, która mogłaby udzielić wsparcia dzieciom i ich rodzinom, ale również nauczycielom, którzy z tymi młodymi ludźmi pracują – wskazuje dr Iwona Mazur.Zwraca także uwagę, że dziecku trzeba zapewnić odpowiednie wsparcie, by pobyt w szpitalu był ograniczony do minimum.


Rząd przedstawił w środę program pomocy psychiatrycznej i psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Każde dziecko, osoba młoda czy rodzic będzie mógł w każdym powiecie zgłosić się do lokalnego ośrodka ze swoimi problemami czy problemami swoich dzieci.– Tam będzie mógł skorzystać z psychoterapii. Tam będzie też mógł zostać skierowany do wyższych poziomów, jeśli ośrodek jest niewystarczający do prowadzenia leczenia – wyjaśnia minister zdrowia, Adam Niedzielski.Uruchomiona zostanie bezpłatna, całodobowa infolinia, w tym także możliwość komunikowania się poprzez czat oraz e-mail. Będzie także – jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki – zwiększenie dostępności świadczeń, pojawią się także szkolenia.– Systemowa poprawa całego obszaru związanego z poradnictwem dla dzieci i młodzieży, związanego ze zwiększeniem dostępności terapeutów, psychologów, psychoterapeutów jest dla nas nie tylko zadaniem numer jeden dla służby zdrowia, ale jest to też moralny obowiązek – zaznacza szef rządu.Premier dodał, że to, co jest proponowane w kwestii psychiatrii dziecięcej, to pierwszy krok w kierunku bezprecedensowego poszerzenia całego systemu. Jest to bardzo potrzebne – zauważa prof. Barbara Remberk.– Jest to potrzebne, by dziecko miało możliwość dobrego rozwoju psychiki; łagodzenia cierpienia, jeśli pojawią się zaburzenia; wspierania rozwoju albo żeby miało możliwość rehabilitacji. To jest bardzo ważne, że my jako społeczeństwo zaczynamy to widzieć i rozumieć – mówi prof. Barbara Remberk z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Według zapowiedzi rządu, 220 mln zł zostanie przeznaczone na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży, a na poprawę infrastruktury trafi 120 mln złotych.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl, 20

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom