Portal Czwartek - 4 marca 2021 Adrianny, Kazimierza, Wacława     "Tylko Bóg jest oparciem dla wszystkich wartości, tylko On nadaje ostateczny sens naszej ludzkiej egzystencji." - Jan Paweł II
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2021-01-23 Rozmowa prezydentów Polski i Niemiec

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Rozmowa dotyczyła m.in. kwestii relacji euroatlantyckich, stosunków dwustronnych i pandemii.


Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że pierwszym z tematów była kwestia relacji euroatlantyckich, co wiąże się ze zmianą administracji amerykańskiej. W środę Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta USA.


Prezydenci Polski i Niemiec podkreślili, że oba kraje powinny dziś dbać o to, by utrzymać amerykańskie zaangażowanie w bezpieczeństwo europejskie, by utrzymać silną więź euroatlantycką.


Drugim tematem – jak relacjonował Krzysztof Szczerski – były kwestie dwustronne. Wskazał, że w tym roku będziemy obchodzić 30-lecie traktatu polsko-niemieckiego o współpracy i dobrym sąsiedztwie.– W tym kontekście prezydenci mówili o obchodach rocznicy, ale także o tym, że ważne jest, aby ta rocznica się zbiegła z postępem w głównych zagadnieniach relacji polsko-niemieckich. Żeby można było nie tylko podsumować dobre 30 lat sąsiedztwa polsko-niemieckiego, rozwój tego sąsiedztwa, tej współpracy, jaka miała miejsce w zakresie ekonomicznym, współpracy społecznej, samorządowej, międzypaństwowej, ale także, żeby mówić o konkretnych celach na przyszłość i o tym, co dzisiaj jest tematem wspólnych relacji polsko-niemieckich. W tym także ważny jest element, który jest przedmiotem polsko-niemieckiego dialogu, to znaczy kwestie praw polonijnych, praw edukacyjnych, obrad Okrągłego Stołu, na które czekamy – mówił Krzysztof Szczerski.Rozmowa prezydentów dotyczyła również spraw bieżących związanych z pandemią koronawirusa oraz kwestii europejskiej solidarności w zakresie szczepień na COVID-19.


Krzysztof Szczerski zaznaczył, że prezydent Andrzej Duda bardzo wyraźnie podkreślał, że efektywność projektu europejskiego, jeśli chodzi o szczepienia, zależy od solidarności w ramach tego programu.


RIRM


Żródło: radiomaryja.pl, 21

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom