Portal Czwartek - 6 maja 2021 Beniny, Filipa, Judyty     
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2021-02-23 Nowe dowody osobiste

Będą nowe dowody osobiste. Na dokumencie znajdą się nasze odciski palców. Projekt ustawy w tej sprawie został już przyjęty przez rząd.


O wprowadzeniu do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej mówiło się od dawna – przypomina radca prawny Piotr Grzelczak.– Pomysł zamieszczenia odcisków palców w dowodach osobistych pojawił się już gdzieś przeszło dekadę temu, wówczas tego nie zrealizowano, a sprawa wraca obecnie ze względu na regulacje unijne – wyjaśnia Piotr Grzelczak, radca prawny.Chodzi o rozporządzenie Parlamentu Europejskiego z 2019 roku, które zobowiązuje państwa członkowskie do umieszczenia w dowodach osobistych odcisków palców.


Takie rozwiązanie ma zwiększyć bezpieczeństwo – mówi Agnieszka Balaban, ekspert do spraw ochrony danych osobowych.– Będzie mniej fałszerstw tych dokumentów, zwiększy też wiarygodność dowodów osobistych – mówi Agnieszka Balaban, ekspert ds. ochrony danych osobowych.Niestety, kradzież tożsamości wciąż będzie możliwa – zauważa Piotr Grzelczak.– To nie jest coś, co zostanie zaopiekowane tymi regulacjami. Trzeba pamiętać, że z tej warstwy elektronicznej, danych biometrycznych będą mogły korzystać jedynie instytucje państwowe, czyli policja, służby legitymując poszczególnych obywateli – wyjaśnia Piotr Grzelczak.W jaki sposób będą to robić? Tego jeszcze nie wiadomo. Dane będą znajdować się w systemie informatycznym, mają być chronione przez specjalne zabezpieczenia.– Te podmioty, które będą przetwarzały dane szczególnie chronione, będą musiały odpowiednio przeszkolić swój personel, który będzie miał dostęp do tych danych. Będą one musiały być przetwarzane zgodnie z celem, do którego zostały pozyskane – tłumaczy Agnieszka Balaban.Rząd przyjął już projekt uchwały w sprawie nowych dowodów osobistych. Przepisy mają wejść w życie 2 sierpnia tego roku. Od tego czasu, ze względu na konieczność pobrania odcisków, wniosek o dowód będzie trzeba złożyć osobiście. Odciski palców nie będą pobierane od osób poniżej dwunastego roku życia oraz od których fizycznie nie będzie to możliwe.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl,

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom