Portal Środa - 14 kwietnia 2021 Bernarda, Martyny, Waleriana      "Z każdej dobrej drogi można zbłądzić. Z każdej złej drogi można zawrócić". Aldona Różanek
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2021-03-02 Min. Zdrowia przygotowało specjalny Plan dla Chorób Rzadkich na lata 2021-2023

Resort zdrowia przygotował specjalny Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich na lata 2021-2023. Jego szczegóły mamy poznać dzisiaj. 


W niedzielę obchodziliśmy [Światowy Dzień Chorób Rzadkich].To ciężkie, przewlekłe, zagrażające zdrowiu, a nawet życiu choroby, najczęściej o podłożu genetycznym, których wspólnym mianownikiem jest ich niska częstość występowania.– To jest święto osób, które chorują w taki sposób, że częstość występowania danego schorzenia jest powyżej 1 na 2 tysiące. Mamy pacjentów, u których dana choroba występuje rzeczywiście raz na 10 tysięcy żywych urodzeń, ale mamy pacjentów, gdzie ich jest kilku na świecie. I tym najbardziej staramy się pomóc – podkreśla prof. dr n. med. Jolanta Wierzba, koordynator Centrum Chorób Rzadkich przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.Na tę chwilę zidentyfikowanych jest łącznie ponad 8 tysięcy chorób rzadkich. W Polsce cierpi na nie ponad 3 miliony osób – dużą grupę stanowią dzieci. Aby pomóc osobom z chorobami rzadkimi, Ministerstwo Zdrowia przygotowało [Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich na lata 2021-2023]. Dzięki niemu zwiększyć ma się dostęp do diagnostyki i poprawić koordynacja leczenia.


Plan zawiera 37 zadań do realizacji. Jednym z kluczowych mają być inwestycje w nowoczesną aparaturę do badań molekularnych. Środki pochodzące z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz z Funduszu Medycznego mają być przeznaczone na terapie lekowe, rejestr chorób i poszerzenie koszyka świadczeń gwarantowanych.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl,

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom