Portal Środa - 14 kwietnia 2021 Bernarda, Martyny, Waleriana      "Z każdej dobrej drogi można zbłądzić. Z każdej złej drogi można zawrócić". Aldona Różanek
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2021-03-02 Min. M. Maląg: Wsparcie finansowe pozwoli Polakom wracać do normalności

To już rok odkąd cały świat boryka się z pandemią koronawirusa i jej skutkami. Polska w tym czasie podjęła wiele kroków, by minimalizować przede wszystkim gospodarcze skutki lockdownów. Wsparcie finansowe pozwoli Polakom wracać do normalności – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.


W ciągu ostatnich miesięcy polski rząd przeznaczył 190 mld złotych, by ratować polską gospodarkę.– Rozwiązania, które zostały wprowadzone tarczą antykryzysową, tarczą finansową, to tak naprawdę środki w wysokości ok. 190 mld zł, które trafiły do polskich przedsiębiorców, do pracowników, aby przede wszystkim ratować miejsca pracy – podkreśla minister Marlena Maląg.6,5 mln z nich zostało uratowanych. Na wsparcie branż dotkniętych pandemią rząd przeznaczył blisko 9,5 proc. PKB.– Bardzo dużym wsparciem został objęty handel detaliczny i handel hurtowy. Zostało na to przeznaczone ponad 60 mld złotych. Do przemysłu trafiło ponad 42 mld zł – informuje minister rodziny i polityki społecznej.Duże środki trafiły także do branży budowlanej, gastronomicznej i hotelarskiej.– Branża ta otrzymała ponad 11 mld zł. Plasuje ją na piątym miejscu, jeżeli chodzi o poziom wsparcia – mówi szefowa resortu.Minister Marlena Maląg podkreśla, że Polska gospodarka na tle krajów Unii Europejskiej utrzymuje się na wysokim poziomie. PKB w Polsce spadło o 2,8 procent, podczas gdy w Unii Europejskiej średnia wynosi 7,4 procent.


Analizy polskiej gospodarki pokazują, że w tym roku będzie możliwy powrót do normalności – zwraca uwagę minister Marlena Maląg. Szacuje się, że PKB wzrośnie o 3,5 procent.– Polski przemysł niewiele wyhamował w porównaniu do przemysłu europejskiego, dlatego że nie spadła konsumpcja w dużym poziomie. Jeśli chodzi o odniesienie do PKB, związanego ze spadkiem produkcji, średnia europejska to 1,4 procent, natomiast w Polsce jest to 0,5 procent – podkreśla minister Marlena Maląg.Mały spadek konsumpcji to wynik programów społecznych rządu – dodaje minister.– Pomimo trudnej sytuacji, w roku 2021 wszystkie programy społeczne w pełni będą realizowane – zapowiada szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.To przede wszystkim program Rodzina 500 plus, Maluch plus, Emerytura plus, Posiłek w szkole i w domu czy Dobry Start. W tym roku rząd przeznaczy kolejne 80 mld zł na pomoc branżom dotkniętym skutkami pandemii.


 TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl,

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom